Kako Američka ambasada kontroliše pravosuđe u BiH?

0
Foto: Klix.ba

Autorski tekst Dragomira Andana

Nakon okončanja sukoba u BiH 1995. godine, administracija SAD, preko svoje ambasade u Sarajevu čini sve da spriječi nesmetan rad i razvoj pravosuđa u BiH.

Stalnim prisustvom i pritiskom na pravosuđe u BiH, te finansirajući pojedince, nosioce funkcija iz crnih američkih fonova, zarobili su strukture pravosuđa.

Rafi Gregorijan, David Švendiman, Dru Ejndžel, Majkl Marfi u prvom redu, pa i neki drugi, sve su učinili da sistem ne bude nezavisan. Oni su od cijelog političkog i pravosudnog sistema napravili taoce i pravosuđe učinili kriminalnim.

Treba reći da su po američkim nalozima uz potpunu podršku i uticaj na pravni sistem u BiH, uglavnom zatvarani (proganjani) Srbi i djelimično Hrvati.

Nakon otpora kojeg cijela Republika Srpska pruža tokom nelegalnog suđenja predsjedniku Republie Srpske, Miloradu Dodiku, Bošnjaci postaju kolateralna šteta krajnjeg cilja američke administracije.

Pokušaj poništenja Republike Srpske, osuda predsjednika Republike Srpske te legalizacija nelegalnog Kristijana Šmita, bio je preveliki zalogaj za Majkla Marfija i za njegovog potrčka Šmita.

Pored montiranog procesa predsjedniku Dodiku, priprema suđenje predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu. Ovo suđenje će na površinu izbaciti gomilu korumpirnih sudija sa kojim je Debevec dogovarao tok suđenja i konačne presude.

Interesantna će biti i uloga Sene Uzunović, miljenice Debevca, koja je izabrana da bude postupajući izvršilac osuđujuće presude u predmetu Milorad Dodik i Miloš Lukić.

Nije samo Sud BiH u kolapsu, identična je situacija u krnjem Ustavnom sudu BiH.

Ovaj sud već duži period nema nijednog sudije srpske nacionalnosti, samo jednog legalnog Bošnjaka jer je gospođa Suada Palavrić, po sili zakona morala otići u penziju.

Time joj je prestao mandat u Ustavnom sudu, a onda su opet prste umješali Amerikanci i naredili da do daljeg ostane na toj funkciji.

Ovim činom, dobro upućeni pravnici, smatraju da su sve odluke Ustavnog suda u ovakvom sastavu nelegitimne, kao i odluke sudova u Federaciji i Suda BiH, a za to se potrudio američki ambasador Marfi koji je lično obezbijedio osam miliona maraka kako bi podmitio sarajevske novinare i vlasnike medija u Federaciji, podjelivši novac kao donaciju.

Sarajevski mediji zbog toga nikada nisu prenijeli informacije o učestalim brifinzima, koje u Tužilaštvu BiH sa Senom Uzunović, sudijom, i tužiocem Nedimom Ćosićem drže David Haugen, šef sektora za politička pitanja, i Džastin Hefner, kao ateaše za pravna pitanja u Američkoj ambasadi.

Ciljevi Američke ambasade su jasni:

  1. Legalizovati Kristijana Šmita i potvrditi da uloga Savjeta bezbjednosti UN prilikom imenovanja visokog predstavnika nije bitna;
  2. Da UN nisu bitne i da Srpsku treba kazniti zbog insistiranja na poštovanju Međunarodnog ugovora o miru i to tako što će osuditi najvažnijeg političkog lidera i državnika Milorada Dodika;
  3. Šmit da postane zakonodavac u BiH, suspenduje parlamentarnu demokratiju u BiH, slabi položaj svih zakonodavnih tijela utvrđenih Ustavom BiH.

Legalizacija Šmita i delegalizacija izabranih zvaničnika kroz dogovorenu presudu predsjedniku Dodiku

Cijelo suđenje i sve što je u vezi sa njim jasno otkriva cilj: destrukcija ustavnog položaja Republike Srpske, pritisak i kažnjavanje predsjednika Republike Srpske, ali i položaj visokog predstavnika na čije se mjesto pokušava postaviti Kristijan Šmit bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, vezano je za djelovanje američkog ambasadora – diplomatskog i bahatog političkog razbojnika.

Stvarni cilj presude predsjedniku Dodiku je pretvaranje Republike Srpske u simboličnu entitetsku zajednicu, bez ovlaštenja, bez imovine i bez mogućnosti da sama nastavi uređivati realan život.