Hrvatska sigurno neće odustati od namjere da odlaže radioaktivni otpad na lokaciji Trgovska gora, neposredno uz granicu sa BiH, ali Ekspertski i Pravni tim na nivou BiH intenzivno radi na pripremi dovoljne argumentacije kojom bi mogli odgovoriti na ono što se priprema u hrvatskoj studiji uticaja na životnu sredinu, izjavio je danas u Banjaluci koordinator ovog tima Borislav Bojić.
Bojić je istakao da i posljednje izjave iz Hrvatske govore da će ova studija biti takva da zadovoljava sve potrebne procedure, te da se može predvidjeti šta Hrvatska sprema, ali vjeruje da će Srpska i Federacija BiH (FBiH) imati adekvatan odgovor.
– Nadam se da će u utorak, 17. decembra, Savjet ministara donijeti odluku o angažovanju međunarodnopravne savjetodavne grupe, a riječ je o francuskoj kući, što će dodatno ojačati Ekspertski i Pravni tim – rekao je Bojić, koji je i autor istraživačkog rada „Relacije prekograničnih ekonomskih uticaja prilikom namjere izgradnje nuklearnog objekta u graničnom području Hrvastke i BiH, na primjeru Novog Grada“.
On je naglasio da Novi Grad već sada trpi ekonomske posljedice zbog namjere Hrvatske, a da se samo može zamisliti kakve bi posljedice bile ukoliko bi ta namjera bila i realizovana, zbog čega su stanovnici ovog područja aposlutno protiv namjera iz Hrvatske.
– Dvije trećine tog prostora zahvata Republiku Srpsku, izvorište Mlakve neposredno kod Novog Grada i 250.000 stanovnika Srpske i FBiH je ugroženo takvom namjerom – naveo je Bojić.
On je istakao da je rijeka Una jedna od najljepših, da je pitka cijelim svojim tokom, te upitao odakle namjera da se baš tu odlaže radioaktivni otpad i da se ugrožava stanovništvo druge zemlje?
Bojić je upitao i zašto građani Zagreba, Siska ili Petrinje ne reaguju zbog namjere da se radioaktivni otpad transportuje tim područjem?
– Da se u transportu desi mali akcident, nastaju ogromne katastrofalne posljedice – upozorio je Bojić.
On je napomenuo da je namjera Hrvastke i Slovenije da se gradi dodatni blok u Nuklearnoj elektrani „Krško“, te da se odustalo od planiranog referenduma u Krškom jer je utvrđeno da bi bio nepovoljan rezultat javnog mnjenja.
– To je interesantan podatak jer ima mjesta oko Krškog gdje bi građani najradije da se isele jer svako jutro gledaju nivo radioaktivnosti. Možete da zamislite kako bi to tek bilo u Novom Gradu i kakave kapacitete Hrvatska ima da bi izgradila objekat po svim parametrima. Ako govorimo o evropskim standardima i pravilima, svi će reći da se nuklearni otpad odlaže tamo gdje i nastaje. Ali to je skupo za Hrvastku i sada ga treba transportovati nama – rekao je Bojić.
Radusin: Biće urađeno sve da se Trgovska gora ospori kao odlagalište
Pomoćnik ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Svjetlana Radusin poručila je da će biti urađeno sve da se Trgovska gora ospori kao lokacija na kojoj će biti odlagalište radioaktivnog i nuklearnog otpada.
– Hrvatska ne odustaje i učiniće sve da pokaže da je lokacija pogodna, ali naša jedina i odlučna namjera je da dokažemo suprotno – rekla je Radusinova novinarima uoči prezentacija istraživačkog rada „Relacije prekograničnih ekonomskih uticaja prilikom namjere izgradnje nuklearnog objekta u graničnom području Hrvastke i BiH, na primjeru Novog Grada“ i Parka prirode Una.
Ona je dodala da je, prema informacijama kojima raspolažu, Hrvatska završila studiju uticaja na životnu sredinu koju očekuju da će dobiti do kraja ove ili početkom naredne godine.
– Ovakve prezentacije koristimo kao pripremu za onaj momenat kada dobijemo studiju uticaja na životnu sredinu i budemo morali da se izjasnimo – navela je Radusinova.