Stevandić: Skupština nije polje za lajkove

0
Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Moramo da sačuvamo dignitet Narodne skupštine. Mnogi doživljavaju hol Skupštine i poslaničke klupe kao mjesto verifikacije vlastitih ideja i pogleda o sebi, prikupljanja političkih poena, lajkova. Sve tokom ove dvije godine, kako vodim Skupštinu, bilo je po zakonu i Poslovniku, a ne ad hok prema tome šta ko misli da treba da radi.

Poručio je to za „Glas Srpske“ predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić sumirajući utiske o burnoj sjednici parlamenta koja je okončana u noći između srijede i četvrtka.

Da li su usvojene izmjene Zakona o budžetskom sistemu pravične i dobre ili namjerno usmjerene protiv Banjaluke i Bijeljine kako su to tvrdili Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović?

Budući da je amandmanski korigovana anomalija da se novac iz Banjaluke i Bijeljine preliva u druge razvijene opštine te da je riječ sada o pomoći nerazvijenim opštinama, mislim da je dio te problematike riješen. Smatram da je amandman uveliko popravio zakon i da više ne stoje početne kritike, a normalno je da se svaki gradonačelnik trudi da sačuva što više sredstava u svom gradskom budžetu, ali gledano čitavu Republiku mislim da je ova korekcija zadovoljavajuća.

Rekli ste da su Stanivuković i Petrović imali i razne ponude da radikalizuju stvari u vezi sa protestom u Banjaluci i da se naprave incidenti, ali da na njih nisu pozitivno odgovorili na čemu ste im i zahvalili. O kakvim ponudama se radilo i od koga?

Ne želim da dovedem sebe u poziciju da me neko tuži. Uvijek se trudim da budem obaviješten, a čim negdje postoje demonstracije, ima i onih koji bi ih rado iskoristili. Drago mi je što nije pređena crta koja vodi ka nasilju.

Zbog čega im nije dozvoljeno da se obrate u sali Skupštine u vezi sa tim zakonom? Da li je, uz poštovanje propisa, mogao biti postignut dogovor, kompromis o tome?

Draško Stanivuković je ispoštovao sve formalne uslove da bi se odlučivalo o njegovom obraćanju. Na vrijeme je podnio i zahtjev za to, ali imali smo akreditovanog predstavnika iz Saveza opština i gradova, šta god ko mislio o toj osobi, a to je bio Ljubiša Ćosić, koji je prenio stavove saveza koji su izglasani. Kolegijum je glasao o njegovom obraćanju te je odlučeno da on ne može da se obrati, jer za to nisu glasala ni dva kluba iz vlasti i bio sam obavezan da sprovedem to. S druge strane, Petrović uopšte nije ni podnio zahtjev da se obrati i šta? Da dozvolimo sutra to i, recimo, nekome ko izađe iz taksija uđe u Skupštinu i traži da se obrati? Uvažavamo da je on izabrani gradonačelnik, ali Kolegijum nije prihvatio da mijenja svoju odluku samo jer je neko u holu Skupštine i traži da se obrati.

Skupština je na Vaš prijedlog usvojila zaključke u vezi sa posjetom premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija Sarajevu, uz stav da Srpska neće dozvoliti da BiH prizna nezavisnost pokrajine. Kolikog odjeka mogu imati ti zaključci ?

Tu postoji sugestija svim ljudima u diplomatsko-konzularnoj mreži BiH da moraju da vode računa o interesima Srpske kada budu ubuduće odlučivali, a upozorene su i kolege u BiH da to što su primile Kurtija, koji je nelegalno proglasio nezavisnost koristeći termin samoopredjeljenje i povelju Ujedinjenih nacija, nije korektno. I mi smo rekli da to isto možemo da koristimo ako im se Kurti toliko dopada. Mislim da su razumjeli tu poruku, kao i oni koji su bili međunarodni sponzori dolaska u Sarajevu. Skupština donosi ozbiljne dokumente i ovo je jedan od najozbiljnijih i biće diplomatskim kanalima svuda distribuisan. Dobijamo već informacije da je zabilježen u inostranim medijima i stižu nam poruke, tako da već stvara veliki eho.

Budžet

Srpska je usvojila republički budžet i ekonomsku politiku za 2025. Da li ste zadovoljni?

Najvažnije je to da je budžet, koji premašuje šest milijardi KM, realno i ostvariv. Mislim da je ovaj okvir realnije koncipiran nego onaj za 2024. koji smo usvojili lani.