Za pristalice nekadašnjeg predsjednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije parola, a za Amerikance „živa istina“. Barem ako je suditi po listi sankcija Ministarstva finansija i trezora (OFAC) na kojoj se i dalje nalazi cijela porodica Milošević, iako mnogi odavno nisu među živima. U njihovom slučaju ni smrt nije spas od sankcija.
Tu su Slobodan Milošević koji je umro u martu 2006. godine u ćeliji Tribunala u Hagu, zatim njegova supruga Mirjana Marković (preminula aprila 2019. u Rusiji), brat Borislav Milošević koji je skončao u Beogradu 2013. godine… Među sankcionisanima su i djeca bračnog para Milošević – Marija i Marko, koji žive na Cetinju, odnosno Rusiji.
Predsjednik Socijalističke partije Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže za RT Balkan da je to što su Miloševići, i mrtvi i živi na listi sankcija SAD, „dokaz koliko su besmislene te sankcije“.
– One su politički motivisane i dokaz da nikoga nije briga šta je sa tim ljudima. To je sramota za jednu tako veliku državu – istakao je Dačić.
Savremenik i saradnik Slobodana Miloševića, nekadašnji ministar spoljnih poslova Živadin Jovanović istakao je za RT Balkan da će „Amerikanci još dugi niz godina pokojnog predsjednika držati pod sankcijama, jer su svjesni da je on simbol borbe protiv hegemonizma, dominacije i nametanja američkih interesa kao interesa ostatka svijeta“.
– Oni su zabrinuti globalnim promenama u svijetu i rastom otpora ekspanziji, hegemonizmu i dominaciji. Znaju da se u tom otporu nalazi onaj duh, stav i smisao Miloševića kao prvog lidera na svijetu koji je otvoreno i hrabro ustao protiv hegemonizma. Sjećam se jednog razgovora Miloševića sa Ričardom Holbrukom, kada se Holbruk iznenadio što predsjednik odbija neke zahtjeve. Milošević mu je tada rekao: „Znam ja da ste vi navikli da svi drugi kažu – yes sir, thank you sir i da rade kako naređujete“. Ali, u Srbiji postoji duh nezavisnosti, koji nijednom lideru ne dozvoljava da prihvati ono što je direktno upereno protiv egzistencije srpskog naroda – rekao je Jovanović.
Kako je istakao, to što će ga mrtvog držati pod sankcijama ni za koga više nije simbol snage, nego arogancije i slabosti.
Jovanović objašnjava da je u pitanju jedan od apsurda američko-britanske politike, koja „lako, kaubojski presuđuje, a vrlo teško prati razvoj i prilagođava svoju politiku vremenu koje zahtijeva saradnju, razumijevanje, uklanjanje prepreka i okretanje budućnosti“.
– To je jedan od slučajeva koji nas upozorava s kim imamo posla. Nije dobro da mi imamo bilo kakve iluzije zbog promena u strukturama vlasti u SAD, Njemačkoj, Britaniji. Dio njihovog bića je teško spojiv sa izjavama njihovih ešalona da žele da sarađuju bez prepreka. Nekada mi iz silne želje da unapredimo odnose i identifikujemo ono što nam je zajedničko, skloni smo zalijetanju, da u jednom času egzaltirano reagujemo, da pričamo o strateškim partnerstvima sa Amerikom. A, nikako da imamo mjeru i zato dolazi do toga da se razočaravamo, olako zaboravljamo, a to nije odluka stabilnosti. Često se skorojevićki ponašamo – istakao je Jovanović.
Miloševići tako, u stilu Đekne koja još nije umrla, a kad će ne znamo, „žive“ na listi sankcija koje Vašington dijeli držeći se svojih kriterijuma o vladavini prava. A, možda nam u stvari ovaj slučaj rješava „enigmu“ naslova knjige Emira Kusturice koji glasi „Smrt je neprovjerena glasina“.