Nakon više dana opiranja hapšenju, privremeno suspendovani južnokorejski predsjednik Jun Suk Jol danas se predao istražiteljima Biroa za borbu protiv korupcije i tako postao prvi lider u istoriji države koji je uhapšen u trenutku kada još uvijek nije bio razriješen funkcije.
U prijestonici Republike Koreje Seulu rano jutros po lokalnom vremenu uhapšen je predsjednik države Jun Suk Jol.
Juna su priveli agenti Biroa za istragu korupcije među visokim zvaničnicima (CIO), podržani jakim snagama policije.
To je prvi put da je jedan lider južnokorejske države uhapšen u trenutku kada još uvijek nije u potpunosti razriješen funkcije ili mu nije istekao mandat.
Jun je priveden pod sumnjom da je izvršio pobunu kada je 3. decembra na kratko uveo vanredno stanje i pokušao da suspenduje rad parlamenta, pravdajući se time da opoziciona Demokratska partija, koja drži ubijedljivu većinu u tom zakonodavnom tijelu, iz sebičnih razloga parališe rad vlade i time praktično radi u korist neprijateljskog komunističkog režima u Pjongjangu.
Predsjednički grijeh – neuspjelo uvođenje diktature
Predsjednik Jun je 14. decembra u parlamentu opozvan sa funkcije jer je postalo jasno da je angažovanjem specijalnih jedinica vojske pokušao da omete zakonsko pravo poslanika da ponište njegovu odluku o uvođenju vanrednog stanja. Narasla je i sumnja da je namjeravao da uz pomoć vojske liši slobode nekoliko viđenijih političara, ne samo iz redova opozicije, već i sopstvene partije.
Otud je za njegov opziv je glasalo i nekoliko poslanika njegove vladajuće stranke Snaga naroda uprkos teškim implikacijama koje za nju može imati eventualna smjena predsjednika.
Jun je zatim poslat pred Ustavni sud, čije sudije treba da odluče da li je zaista pokušao da podrije ustavni poredak i uvede diktaturu, odnosno, da li će biti u potpunosti uklonjen sa položaja ili biti vraćen na funkciju predsjednika nakon suspenzije koja traje do okončanja šestomesečnog postupka.
U međuvremenu parlament je opozvao i premijera Han Duk Sua, koji je privremeno odmenio Juna na mestu predsjednika, jer je odbijao da odobri imenovanje novih sudija Ustavnog suda koje je predložila većina u parlamentu, pa sada funkciju predsjednika države obavlja ministar finansija Če Sang Mok.
Naime, Ustavni sud Republike Koreje u punom sastavu broji devet sudija, ali u trenutku kada je predsjednik Jun bio opozvan u njemu je radilo samo šest. Za razriješenje i smjenu predsjednika upravo je potrebno šest od devet glasova sudija Ustavnog suda, pa je opozicija, koja drži gotovo dvotrećinsku većinu u parlamentu, bila uvjerena da će u tim uslovima Jun uspjeti da se održi na vlasti uprkos neustavnom pokušaju uvođenja diktature, pogotovu stoga što je i on sam po profesiji pravnik i dugogodišnji tužilac sa vezama u sudstvu, te je lično predložio tri od pomenutih šest sudija.
Nakon smjene vršioca funkcije predsjednika Hana, broj sudija je povećan na osam i mada je Ustavni sud uputio poziv suspendovanom predsjedniku Junu da se pojavi na prvom ročištu zakazanom za 14. januar, on se nije odazvao izgovarajući se brigom za sopstvenu bezbjednost.
Kraj otpora posrnulog predsjednika
U međuvremenu, nezavisno od Ustavnog suda, na Junovom hapšenju radio je specijalni istražni organ po imenu Biro za istragu korupcije među visokim zvaničnicima (skraćeno CIO), koji ne samo što je u više navrata pozvao Juna na saslušanje, već je i pokušao da ga privede.
U prvom pokušaju privođenja ranije ovog mjeseca te istražitelje su spriječile Junova predsjednička garda i jedinice vojske stacionirane u i oko predsjedničke rezidencije.
Jun je odbijao pozive CIO na informativne razgovore, te se odupro pomenutom pokušaju privođenja pod izgovorom da CIO i policija nemaju ingerencije za hapšenje kada su u pitanju optužbe za pobunu i rušenje ustavnog poretka, već mogu da saslušavaju i lišavaju slobode isključivo lica koja su počinila razne forme korupcije. S druge strane CIO, čini se, smatra da Junov pokušaj ometanja rada parlamenta spada u zloupotrebu položaja, što je forma korupcije.
Prvi pokušaj privođenja omeli su i građani, konzervativne pristalice predsjednika Juna, koje su prihvatile njegov argument o tome da je djelovanje CIO i policije nelegalno i da kroz njega opozicija pokušava da preuzme izvršnu vlast i praktično ukrade kormilo države od demokratski izabranog lidera.
Proteklih par nedjelja po ciči zimi nekoliko stotina Junovih pristalica je danju i noću pokušavalo da odbrani predsjedničku rezidenciju, a u međuvremenu, na iznenađenje mnogih, Junova dotle izuzetno niska popularnost u istraživanjima javnog mnijenja je skočila za čak oko 12 poena.
Ipak, kako su rasle tenzije i mogućnost da dođe do oružanog sukoba između policije sa jedne i predsjedničke garde i vojske sa druge strane, te država potone u građanski rat, suspendovani predsjednik Jun je, praktično, odlučio da se preda istražiteljima CIO.
Rano jutros po lokalnom vremenu, dakle, njegovu rezidenciju je opkolilo hiljadu istražitelja i drugih radnika CIO, dok su se na obezbjeđenje prostora oko nje i smirivanje demonstranata uputile jake policijske snage koje su brojale 3.000 ljudi.
Mediji u Istočnoj Aziji javljaju da se predsjedničko obezbjeđenje isprva usprotivilo ulasku istražitelja CIO u Junovu rezidenciju, ali da su njegov advokat i šef kabineta njima ipak dozvolili pristup, nakon čega je suspendovani predsjednik Jun ušao u automobil i uputio se u štab CIO, odnosno Kancelariju tužioca u Seulu.