Table dobrodošlice u Srpsku bliže graničnoj liniji – zakoni iz briselske agende izazvali buru u FBiH

2
Foto: SRNA

Juče usvojena dva zakona u Domu naroda iz briselske agende, o graničnoj kontroli i o zaštiti ličnih podataka, kao nikada ranije izazvali su potres – i politički i narodni – u BiH.

Federacija „gori“ zbog „tabli dobrodošlice“ bliže graničnoj liniji.

U Republici Srpskoj svojataju se zasluge, spominju zakulisne radnje i trgovina nacionalnim interesima zarad fotelja.

Međusobno se optužuju vlast i opozicija na nivou BiH, mada nije jasno ko je šta.

I prema svemu sudeći neće biti jasno bar još izvjesno vrijeme, ali je BiH dva koraka bliže Briselu.

Dobrodošlicu gostima na graničnim prelazima u Republici Srpskoj prije će zaželjeti Srpska nego BiH. I trobojku će posjetioci prije ugledati nego granični prelaz i na njemu zastavu BiH.

A to sarajevski zvaničnici ne mogu da podnesu. Nižu se kritike, gore društvene mreže. Na putu ka Briselu mjere korake, ali mnogo važnije, čini se na granici – metre.

– „Dobrodošli“ sad će biti ispred graničnog prelaza. Koliko oni razumiju stvari, a tjerala ih mržnja da to potenciraju, i dobili su ovo što su dobili. Znači, nije baš zgodno rješavati probleme, a mrziti – rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

I drugi evropski zakon, za one koji ne mogu ni da izgovore puni naziv Republika Srpska, a kamoli trobojku da vide, trpi kritike. Olakšan je i legalizovan, kažu, put do referenduma. Raznih. A baš su se sarajevski zvaničnici trudili da sve ovo zabrane. Unize. Izbrišu.

Decenijama ranije. I na samoj sjednici vrištali – „veleizdaja trojke“. Nudili usluge i trgovali.

– Za razliku od njih iz opozicije sa kojima su sjedili u Sarajevu, sa nama su sjedili iza table „Dobro došli u Republiku Srpsku“, došli su kod nas u Republiku Srpsku da o tome razgovaraju, da nam nude podršku da bismo mi omogućili da ovaj zakon ne ide u hitnu proceduru, kako bi se to moglo mijenjati i kako bi se mogla eliminisati ta tabla – naveo je delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

Srpska opozicija optužbe ne negira. Simptomatično kod hitnosti procedure Zakona o granicama, a hitnost isključuje bilo kakvo amandmansko djelovanje i izmjene, bila je uzdržana.

I nemušto se pravdala.

– Kada govorimo o Zakonu o graničnoj kontroli i hitnosti, ja sam za to da zaista da pustimo kolege da vidimo šta to imaju reći – naveo je Želimir Nešković, delegat SDS-a u Klubu srpskog naroda Doma naroda BiH

A rekli su na sjednici isto što i danas svom žestinom kritikuju. Još uz zahvalnost srpskom dvočlanom opozicionom timu, obećali kako će njihovo glasanje „znati da cijene“. Ali zakoni nisu zaustavljeni. A i opozicija se kasnije predomislila. Za samo koji sat ranije „ne hitne“ zakone, hitno glasala. I predumišljaj pokušala da preusmjeri.

– Tražio bih od kolega iz SNSD-a da nam objasne zašto su njihove kolege u Predstavničkom domu Parlamenta BiH prije sedam dana bile uzdržane kada su u pitanju evropski zakoni a danas su „za“, šta se to desilo u međuvremenu. Da li je to rezultat nekih pritisaka ili je to obmana javnosti u Srpskoj – upitao je Nešković.

Desio se još jedan brzopotezni „predumišljaj“ istih promjenama sklonih aktera, podsjeća predsjednik SNSD-a. Zaboravne ih referiše na decembarsku posebnu sjednicu Narodne skupštine, održanu baš na insistiranje opozicije. Tada su svi srpski poslanici zajedno kreirali zaključke o evropskim zakonima.

Ali prije glasanja u Republičkom parlamentu opozicija se ponovo predomislila. I tu stalno-nestalnom umišljaju nije kraj. Predomislila se i tokom sjednice Predstavničkog doma koju Nešković spomenu.

– Prije ulaska na glasanje u Predstavničkom domu, gospodin Babalj, koji predstavlja taj njihov poslanički, izdajnički klub, lažljivi prevarantski, razgovarao je sa Nebojšom Radmanovićem i tražio od Nebojše da se bude uzdržano. I rekao mi ćemo biti uzdržani. Nakon pet minuta je došlo do glasanja, SDS i PDP je glasao „za“, a mi smo ostali uzdržani. Njima je trebalo samo pet minuta da prenevjere, da izdaju – napomenuo je Dodik.

Zauzvrat su na toj sjednici uspjeli da smijene Nebojšu Radmanovića i da neustavno u Kolegijumu Predstavničkog doma „ostave“ upražnjeno srpsko mjesto. Naplatu sarajevske „zahvalnosti“ očekivali su i na sjednici Doma naroda. I brzopotezno inicirali smjenu SNSD-ovog Nikole Špirića iz Kolegijuma. „Usluge“ ovaj put nisu refundirane. Ali, nastavlja se opasna „igra“ sa stalnim predumišljajem. A ulog može da bude velik.