Niko u Republici Srpskoj ne treba da brine za plate, penzije, borački dodatak i druga primanja, izjavio je večeras predsjednik Vlade Radovan Višković.
Višković je istakao da su pale u vodu sve priče o navodnom bankrotu Srpske koja redovno servisira svoje obaveze, zbog čega je ponosan.
– Rebalans budžeta za 2024. godinu je u odnosu na budžet za tu godinu bio uvećan za 75 miliona, a budžet za 2025. godinu je u odnosu na rebalans za 2024. godinu uvećan za 250 miliona KM i tu je već bilo predviđemo oko 55 miliona KM za povećanje ličnih primanja – naveo je Višković za RTRS.
On je rekao da su medicinskim sestrama i terhničarima od 1. januara primanja povećana za 100 KM, te da postoji memorandum sa sindikatom obrazovanja i kulture za usklađivanje plata u tim oblastima sa javnom upravom i njima se svake godine plate povećavaju za 100 KM.
– Imamo ustavnu i zakonsku obavezu povećanja plata sudija i tužilaca, a to je urađeno u avgustu prošle godine. Na osnovu pokazatelja iz januara donijeli smo odluku da od aprila povećamo plate 10 odsto u zdravstvu, policiji, javnoj upravi… – pojasnio je on.
Napomenuo je da je policija bila u posebnom aspektu odluke o povećanju plata, navodeći da će prema povećaima policajac koji danas ima neto platu 1.600 KM doći na iznos od 2.250 KM, čime se ispravlja greška iz 2007. godine, kada je ukinuto 30 odsto iznosa na uslove rada uniformisanim policajcima koji nose vatreno oružje.
Za najavljeno povećanje plata od aprila do kraja godine, navodi on, biće potrebno obezbijediti oko 180 miliona KM dodatnih sredstava.
– Obećali smo i penzionerima i boračkim kategorijama povećanje primanja od avgusta tri, odnosno pet odsto za šta će biti neophodno obezbijediti ukupno 40 miliona KM – istakao je Višković.
Podsjetio je da je budžet za boračko invalidsku zaštitu 2019. godine iznosio 220 miliona KM, a danas 460 miliona KM.
– Budžet za penzionere je bio milijardu i 60 miliona KM, a sa ovim povećanjem od septembra biće dvije milijarde. Budžet za plate je bio 750 miliona, a danas 1,3 milijarde sa ovim povećanjem. U suštini, sve je uvaćano 100 odsto – naglasio je Višković.
On je dodao da će za period 2023-2025. godina Srpska vratiti više od 656 miliona KM inostranih kredita nego što će se zadužiti i zato je stepen ukupnog i javnog duga Srpske na istorijskom minimumu.
To se, navodi on, može uraditi zbog rasta BDP-a Srpske, koji je od 2019. povećan sa 11,2 milijarde KM, a danas 18 milijardi KM.
Budžet Republike Srpske likvidan
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je budžet Srpske likvidan, jer je finansijski sposoban da vrati više nego što je trebalo i da Srpska i danas uredno otplaćuje obaveze iz vremena bivše Jugoslavije.
Višković je naveo da je Republika Srpska otplatila londonski dug, te da ima oko 144 miliona KM pariškog duga i oko 70 miliona KM duga prema Svjetskoj banci.
Premijer je naglasio da Republika Srpska ima unutrašnji dug od 1,2 milijarde KM po osnovu stare devizne štednje i po osnovu ratne štete, koji bi uskoro trebalo da bude riješen.
– Po osnovu stare devizne štednje isplaćeno je 99 odsto duga, a ostatak će biti isplaćen čim dođe na naplatu, dok je za ratnu štetu isplaćeno više od 90 odsto duga, a preostalo je da se isplati još oko 120 miliona KM – rekao je Višković večeras za RTRS.
Višković je podsjetio da je Vlada Republike Srpske predvođena SNSD-om i koalicionim partnerima 2006. godine preuzela i uvela ovu obavezu, dok vlade SDS-a i PDP-a ove obaveze nisu htjele ni da priznaju građanima Republike Srpske.
– Vlada Republike Srpske će iz vlastitih budžetskih prihoda izdvojiti više od 350 miliona KM da bi penzije u Srpskoj bile isplaćene po koeficijentu jedan, odnosno da bi svi penzioneri primili penziju koju su zaradili – istakao je Višković.
Višvković je napomenuo da je u Republici Srpskoj, nažalost, samo sedam odsto penzionera sa punim penzionim stažom od 40 godina, ističući da te prosječne penzije iznose oko 900 KM.
Govoreći o najavljenom emitovanju narodnih obveznica u martu ove godine, Višković je rekao da ove obveznice može da kupi svaki građanin Republike Srpske koji ima određenu količinu novca.
– U bankama Republike Srpske su 7,2 milirade KM depozita privrede i građana, od čega su samo depoziti građana 4,7 milijardi KM – naveo je Višković.
On je rekao da će kamatna stopa za narodne obveznice biti veća nego u bankama, kao i da će ova sredstva biti zaštićena, jer je budžet Srpske njihov garant.
Višković je naveo da je dobit banaka u Srpskoj za 2024. godinu oko 300 miliona KM, ističući da će se 60 odsto ove dobiti morati zadržati u Srpskoj.
Vlada Srpske, podsjetio je Višković, nedavno je usvojila Plan investicija od 2025. do 2027. godine kojim je predviđeno 3,6 milijardi KM novih investicija u Republici Srpskoj.
Višković je rekao da je lani Republika Srpska imala 2,6 milijardi KM investicija od kojih se značajan broj već nalazi u realizaciji.
– Sredstva od narodnih obveznica će nam pomoći da sve ove projekte razvijemo na dobrobit ljudi koji žive na ovim prostorima – zaključio je Višković.
Premijer Srpske je ovom prilikom istakao i da je prezadovoljan odlukom američkog predsjednika Donalda Trampa koji suspenduje finansijsku pomoć nevladinom sektoru.
Višković je napomenuo, pozivajući se na objavljene procjene, da je u BiH više od 25.000 nevladinih organizacija koje su na infuziji USAID-a i sada, kaže, imaju problem, počeli su sa otpuštanjem.