Višković: Zahvalnost Srbiji za ulaganja u Republiku Srpsku

0
Foto: SRNA

Premijer Republike Srpske Radovan Višković zahvalio je Srbima koji su izgradili Istočno Sarajevo nakon što su napustili svoj grad, kao i Vladi i predsjedniku Srbije za učešće u razvoju ovog dijela Srpske.

Višković je naglasio da Srbi u Sarajevu imaju korijene duže od pet vijekova i da su dali veliki doprinos u razvoju kulture tog grada, ne računajući koliko su uložili u njegovu infrastrukturu.

– Onda su jednog dana to morali da napuste. Želim da se zahvalim svim onim Srbima koji su došli na prostor Istočnog Sarajeva i za 30 i nešto godina sagradili smo grad na ponos Republike Srpske. Želim da se zahvalim Vladi i predsjedniku Srbije za učešće u razvoju ovog dijela Republike Srpske – istakao je Višković.

Višković je napomenuo da je Vlada Srbije u gotovo svim lokalnim zajednicama u Srpskoj ulagala u infrastrukturne projekte, te da je doček delegacija iz Srbije Srpskoj čast i zadovoljstvo.

Tokom posjete Istočnom Sarajevu zajedno sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem, Višković je naglasio da je pomoć Srbije mnogo veća od novca, ističući da je Srbija Republici Srpskoj značajna i kao zemlja koja ekonomski, vojno i diplomatski jača.

– Šta bi se dešavalo u UN u vezi sa rezolucijom o Srebrenici da nije bilo diplomatskog napora, prije svega, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića? Mi bismo danas vjerovatno nosili etiketu genocidnog naroda, iako to nikako ne zaslužujemo – rekao je Višković novinarima.

Višković je napomenuo da će večeras sa delegacijom Srbije da prisustvuje otvaranju izložbe i promociji kataloga „Kultura Srba u Sarajevu 1468-1941“ koja će biti održana u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.

Dvojica premijera danas su posjetila Memorijalni kompleks u Istočnom Sarajevu posvećen stradalim srpskim civilima Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije u 20. vijeku, gdje su položili vijence i odali poštu.

Višković je naglasio da su na spomeniku ispisana imena samo civilnih žrtava srpskog naroda u 20. vijeku.

– Više od 10.000 njih do sada je istraženo, za mnoge se nikada neće saznati. Važno je da sva ta imena budu dostupna našim generacijama, mladima da znaju svoju istoriju, tradiciju. Ovo je naša zemlja, tu i ostajemo. Hvala Srbiji koja nam pomaže da ostanemo svoji na svome – rekao je Višković.