
Interpol u Lionu, prema svom Ustavu, ne bi trebalo da se bavi zahtjevom iz BiH da raspiše takozvanu crvenu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Srpske Nenadom Stevandićem.
U članu 3 Statuta Interpola jasno piše da je „u organizaciji strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu“, piše Provjereno.
Progon Dodika i Stevandića ima jasnu političku pozadinu. Dakle, obaveza Interpola je da ne postupa po političkim progonima jer ova međunarodna institucija i te kako drži do svog ugleda.
U svom stogodišnjem postojanju, Interpol se trudio da ostane objektivan, neutralan i nezavisan u svom radu, što je i predviđeno Statutom, Pravilnikom o obradi podataka, raznim rezolucijama Skupštine Interpola, kao i drugim političkim aktima ove organizacije.
Takođe, važno je napomenuti da Dodik i Stevandić imaju državljanstvo Srbije, koja je članica Komiteta Interpola, ima oficira za vezu sa Interpolom i članica je Interpolove Akademije.
Vanustavni Sud BiH je tražio raspisivanje Interpolove potjernice, ona je u sistemu, ali se po njoj ne može i ne smije postupati jer konačnu riječ daje Interpol u Lionu.
Dodik i Stevandić, koje Sarajevo politički progoni, ne bi trebalo da se nađu na Interpolovoj potjernici, a svako dalje tumačenje postupaka institucija u Sarajevu ima više političku nego pravnu pozadinu.