
Ponašanje njemačke i austrijske ministarke Ane Lirman i Beate Majnl-Rajzinger tokom posjete BiH demonstracija je kršenja srži Bečke konvencije o diplomatskim odnosima i diplomatskog protokola, smatra stručnjak za međunarodne odnose iz Austrije Aurora Vajs.
Prema njenim riječima, njemačka ministarka napravila je čak dupli diplomatski skandal.
Vajsova je u saopštenju navela da posjeta i izricanje sankcija od stranih političara, domaćim, entitetskim državnicima zemlje domaćina nije diplomatska praksa.
Ona je dodala da bi bilo uobičajeno da su strane diplomate odluku o uvođenju sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru Srpske Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske Nenadu Stevandiću izrekle u svojim zemljama.
– Ovom praksom su demonstrirale samovolju, varvarstvo i neprimjereno ponašanje koje krši protokole službene posjete zemlji domaćinu – naglasila je Vajsova.
Ona je još jednom podsjetila da diplomatske posjete služe za unapređenje prijateljskih odnosa među zemljama, ma kakva bila razlika između njihovih ustavnih i društvenih sistema.
Vajsova je navela da se neprimjereno ponašanje nastavilo u petak, 4. aprila, kada se strani diplomata Ana Lirman sa svojom delegacijom uputila na teritoriju ustavno-pravnog entiteta Republike Srpske.
Ona je dodala da je cilj bio susret sa predstavnicima nevladinih organizacija i opozicijom kako bi se podstaklo i ohrabrilo rušenje trenutne legalne vlasti Republike Srpske i ustavom utvrđenih organa – ličnosti kojima su dan prije izrečene sankcije.
– To je napad na ustavno-pravni poredak i ugrožavanje nacionalne bezbjednosti Republike Srpske – naglasila je Vajsova.
Ona je ukazala da je miješanje stranih diplomata u unutrašnje političke procese strogo zabranjeno u svim demokratskim zemljama.
– Takođe, pošto je bila u posjeti sa delegacijom podrazumijevala se i najava, odobrenje i usaglašavanje protokola sa bezbjednosnim organima Republike Srpske. Posebno, sa Vladom i sa predsjednikom Dodikom, koji po Ustavu Republike Srpske predstavlja Republiku i izražava njeno državno jedinstvo – istakla je Vajsova.
Ona je dodala da se, s obzirom na to da nije bilo ovakve službene komunikacije od njemačke delegacije, taj potez smatra kao direktna provokacija i demonstracija kolonijalnog pristupa.
– Približiću ovo slikovito. Zamislite da je Milorad Dodik u ime Republike Srpske došao u Berlin i tamo, na području teritorije savezne, strane države, legalno izabranom i legitimnom predstavniku te zemlje izrekao sankcije, recimo Olafu Šolcu. Zatim se, nakon toga, sa delegacijom nenajavljeno odvezao u Bavarsku kako bi se susreo sa njegovom opozicijom i dogovorio njegovo političko rušenje – navela je Vajsova.
Ona je dodala da najmanje što je ovakav skandalozni potez njemačke ministarke zaslužio jeste da bude proglašena personom non grata.
– Ali, ove dvije države, Njemačka i Austrija, u nedavnoj istoriji duboko vezane za nacizam, suštinski su zaboravile da smo „mi djeca partizana i potomci slobodarske tradicije“ – istakla je Vajsova.
Ona je navela da je neizostavno pomenuti i problematično ponašanje ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konaković, koji lažima, huškanjima i spletkarenjem poništava integritet Ministrastva inostranih poslova, dejtonske institucije, u svijetu.
Vajsova je istakla da to ne rade šefovi diplomatija u normalnim, suverenim zemljama, a posebno u složenim državnim zajednicama kao što je to BiH.
– Nazivanje predsjednika Milorada Dodika „kriminalcem“ na konferenciji sa dvije strane ministarke je utuživo. Ne samo da predsjednik Dodik nije kriminalac, već njegova presuda zbog nepoštovanja samoprozvanog visokog predstavnika Kristijana Šmita nije niti legalna, a u krajnjem niti pravosnažna – dodala je Vajsova.
Ona je ukazala i na prijetnje da će (Konaković) informisati sve zemlje, vrh EU, EUFOR, brojne ambasade „iznošenjem šokantnih laži da je Dodik bio spreman da liši slobode i života ministarku Lirman“.
Prema riječima Vajsove, zloupotreba dužnosti i operativne strukture Ministarstva spoljnih poslova u Savjetu ministara kako bi slao lažne izvještaje zvaničnicima stranih država razlog su za smjenu ili ostavku aktuelnog „šefa diplomatije“.
– Molila bih unutrašnju kontrolu u Ministarstvu inostranih poslova i po službenoj dužnosti Tužilaštvo BiH da reaguju na lažne optužbe Konakovića i podnesu tužbu protiv njega za ozbiljna koruptivna djela i zloupotrebu funkcije. Do tada, svaka Konakovićeva riječ u međunarodnoj zajednici treba i biće uzeta kao laž – istakla je Vajsova.