Ministarka trgovine i turizma Republike Srpske Suzana Gašić ocijenila je da građani Srpske nemaju razloga za veću zabrinutost u narednom periodu kada je riječ o izazovima koje nosi epidemija virusa korona, te da je neophodno da građani prilagode život i potrebe epidemiološkoj stuaciji u Srpskoj i mjerama kojih treba da se pridržavaju kako bi se spriječilo širenje virusa.
– Vjerujem da će još biti izazova, ali ćemo pronaći način da ih prevaziđemo jer smo i u prethodnom periodu pokazali da se prilično dobro nosimo sa situacijom sa kojom smo se prvi put sreli i mi, ali i cijeli svijet – rekla je Gašićeva.
Ona je istakla značaj podrške domaćem tržištu jer Republika Srpska ima veliki potencijal za poljoprivrednu i drugu proizvodnju, koji treba iskoristiti, te da je neophodno da kupovina domaćeg proizvoda ima prioritet.
– U oblasti turizma, situacija nije jednostavna jer ne možemo znati šta će biti u zemljama u okruženju, te kakve će politike biti za prelazak granice. Međutim, pripremili smo kampanju kojom ćemo pozvati građane da ljetuju u Republici Srpskoj i da se upoznaju o našim prirodnim bogatstvima, koja su još neistražena – rekla je Gašićeva za ATV.
Ona je ocijenila i da se turističke organizacije nalaze u nezavidnoj situaciji, ali da je neophodno da realizuju sve turističke aranžmane, ugovorene prije epidemije, kada se za to stvore uslovi, ili da klijentima omoguće vraćanje novca.
Gašićeva je navela i da je od danas dozvoljen rad ugostiteljskim objektima, uz pridržavanje propisanih mjera i uputstava Instituta za javno zdravstvo Srpske, koje podrazumijevaju distancu, nošenje zaštitnih maski i rukavica.
Ona je rekla da se konačna šteta u ugostiteljstvu nastala zbog epidemije virusa korona još ne zna, ali da je svakako nemjerljiva, naročito sa aspekta ugostitelja, koji nisu radili mjesec i po dana.
– Vlada Srpske je u prethodnom periodu činila, a činiće i dalje, sve što je u njenoj moći kako bi pomogla ovom sektoru, te da prevaziđemo ovu situaciju i nastavimo dalje – rekla je Gašićeva.
Ona je navela da su inspekcijski organi zaduženi za kontrolu pridržavanja mjera u ugostiteljskim objetima, te da je u prethodnom periodu sa predstavnicima Unije udruženja poslodavaca Srpske, Privredne komore i Inspektorata Srpske razgovarala o smjernicama za privredne subjekte koji je to način najbolji da ugostitelji pruže sigurnu uslugu, a koji su to obrasci kojih treba da se drže korisnici tih usluga.
Gašićeva je napomenula da su Ministarstvo na čijem je čelu i Vlada Republike Srpske od početka vanredne situacije izazvane virusom korona donijeli niz mjera, kako bi se zaštitili građani Srpske što se tiče nabavke osnovnih životnih namirnica.
– To je nešto što mora biti dostupno jednako svakom građaninu, te smo počeli Uredbom o vraćanju cijena na prethodni nivo jer se prvo pojavio strah od neopravdanog rasta cijena ovih namirnica, pa smo odmah reagovali kako do toga ne bi došlo – rekla je Gašićeva.
Ona je podsjetila da je Vlada Srpske donijela i mjeru kojom je propisala koja je to količina osnovnih životnih namirnica koja se može kupiti jer je primijećeno da građani povećavaju zalihe u domaćinstvima, te navela da je ova mjera stavljena van snage kada su za to stvoreni uslovi.
– Još je na snazi ograničenje marže na prodaju naftnih derivata, čime smo željeli građanima da pružimo osjećaj sigurnosti i da se ne brinu da će doći do neopravdanog porasta cijena u ovom segmentu – rekla je Gašićeva.
Prema njenim riječima, ni u jednom trenutku nije bilo značajnijih problema u vidu nestašice duže od jednog dana u vezi sa snabdjevenošću tržišta bilo kojim proizvodom, pa tako i osnovnim životnim namirnicama.