Avram Noam Čomski – lingvista, profesor, disident…

276
Foto: standard.rs

Avram Noam Čomski, poznati američki lingvista, filozof, pisac, profesor univerziteta, disident i inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti, rođen je 7. decembra 1928. godine.

Čomski je jedan od najuticajnijih kritičkih mislilaca u svijetu, a njegovo polje djelovanja i interesovanja obuhvata lingvistiku, informacione tehnologije, ideologiju, savremeno društvo, politički sistem, obrazovanje i niz drugih, sa ovim fenomenima, povezanih tema.

Čomski je i profesor lingvistike na Masačusetskom institutu za tehnologiju.

Zaslužan je za razvoj teorije o generativnoj gramatici, koja se smatra najvećim doprinosom lingvistici napravljenim u 20. vijeku.

Kritičkim razmatranjem Skinerovog „Verbalnog ponašanja“, u kome je osporavao bihevioristički pristup proučavanju uma i jezika koji dominira tokom 50-ih godina prošlog vijeka, posebno je doprinio razvoju kognitivne revolucije.

Njegov naturalistički pristup proučavanju jezika imao je posebno uticaja na filozofiju jezika i uma.

Utvrdio je svoju hijerarhiju i klasifikaciju formalnih jezika na osnovu njihove generativne moći.

Noam Čomski je inostrani član Srpske akademije nauke i umjetnosti u Odjeljenju društvenih nauka.

U svojoj knjizi „Novi militaristički humanizam“ oštro je kritikovao bombardovanje Jugoslavije, jer je bilo u suprotnosti sa međunarodnim pravom, i ukazivao na činjenicu da je humanitarna tragedija na Kosovu počela tek poslije početka bombardovanja.