Belingemove makazice raspršile slovački san – Engleska je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva

5

Fudbaleri Engleske pobijedili su u Gelzenkirhenu Slovačku rezultatom 2:1, nakon produžetaka, u utakmici osmine finala Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Fudbal je ponekad surov i nepravedan. Uvjerili su se u to reprezentativci Slovačke, koje je samo jedan minut na „Areni Šalke“ dijelio od pobjede nad Engleskom, istorijskog rezultata i plasmana u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Nisu Slovaci nagrađeni za izuzetno hrabru, odvažnu, ali i besprekorno organizovanu igru protiv velikog favorita, koji ni na četvrtoj utakmici u Njemačkoj nije pokazao mnogo, ali se još jednom provukao i igraće u četvrtfinalu protiv Švajcarske.

Imao je selektor Slovačke Frančesko Kalcona jasan plan kako da se suprotstavi Engleskoj, a njegovi izabranici su ga od prvog minuta sprovodili na terenu u Gelzenkirhenu. Prepustili su Slovaci protivnicima loptu, ali su izuzetno disciplinovanom i odgovornom odbranom umrtvili i usporili igru jalovih Engleza, pokrivali su uspješno svako parče terena i svaku grešku i propust koristili da budu opasni u tranziciji.

A grešaka i propusta je bilo napretek. Duvala je promaja u odbrani Engleza u prvom poluvremenu, utrčavali su im Slovaci iza leđa kako su i kad su htjeli, pa su mogli da povedu već u 5. ili 12. minutu preko Hancka i Haraslina, samo da su bili malo odlučniji i staloženiji pred golom Pikforda.

Konačno se fudbalerima Slovačke isplatila hrabrost u 25. minutu. Još jednom je odbrana Engleske amaterski reagovala. Kucka je glavom loptu spustio do Streleca, a on fantastično uposlio Šranca, koji je pobjegao potpuno dezorijentisanim engleskim defanzivcima i rutinski loptu sproveo u mrežu za svoj treći pogodak na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj.

Nisu Englezi ni nakon vođstva Slovačke pronalazili način da kratkim dodavanjima stvore pravu priliku, uzalud su kružili oko šesnaesterca, delovali sporo i nemoćno. Pokušavali su pragmatično i dugim loptama, ali bez efekta, pa je i nakon 45 minuta fudbala na semaforu pisalo 0:1.

Po istom scenariju je počelo i drugo poluvreme, sve dok se engleskim fudbalerima u 50. minutu konačno nije isplatila strpljiva igra od noge do noge.

Izvukli su protivnika duboko na svoju polovinu i lijepo iznijeli loptu kratkim dodavanjima. Kejn je sjajno prebacio težište na ispražnjen lijevi bok i uposlio Tripijea, a on je nesebično na petercu dodao do Fodena, ispred kojeg je ostala prazna mreža i lak zadatak da je pogodi. Međutim, radost nije dugo potrajala – pogodak je poništen nakon intervencije iz VAR sobe jer je Foden bio u ofsajdu.

Pritiskali su Englezi sve češće i žešće kako se utakmica bližila kraju, ali su propustili dvije izuzetne šanse. Prvo je u 75. minutu Hari Kejn nakon centaršuta iz slobodnog udarca ostao zaboravljen i sa peterca šutirao glavom pored stative, a onda je Deklan Rajs, šest minuta kasnije, odlično tukao iz velike daljine i pogodio stativu.

Grčevito su se branili Slovaci pod velikim pritiskom, vrijeme je radilo za njih i taman kada je izgledalo da Englezi posustaju i da su se pomirili sa sudbinom, kada su pojedini navijači u bijelom već napustili tribine, Džud Belingem je u petom minutu nadoknade izveo majstoriju.

Voker je daleko bacio loptu iz auta sa desne strane, Gei je prebacio glavom na drugu stativu, a Belingem uhvatio makazice i šokirao sve na stadionu, a najviše reprezentativce Slovačke, koji su, umjesto u svlačionicu da slave, morali u produžetke.

I čim je počeo prvi, košmar se nastavio. Englezi su poveli u prvom minutu, uz dosta sreće. Poslije traljavog udarca Ezea, koji je ušao u igru krajem drugog poluvremena, lopta je stigla do Tonija, još jednog Sautgejtovog džokera sa klupe, a on se hitro snašao, prebacio je glavom sa prve na drugu stativu do Kejna, koji se „poklonio“ i savladao nemoćnog Dubravku.

Očekivano, potpuno su se promijenile uloge na terenu nakon dva gola Engleske. Slovaci, koji nisu imali vremena ni da shvate šta se dogodilo, bili su prinuđeni da očajnički napadaju. Stvorili su nekoliko solidnih prilika, najbolju preko Pekarika u 105. minutu, ali nisu uspjeli da se vrate u utakmicu. Moraće da sačekaju neku novu priliku da prvi put u istoriji zaigraju u četvrtfinalu šampionata Evrope, ali imaju na šta da budu ponosni.