Bukejlović: Rješenje spora treba tražiti kroz kompromis

0
Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da su sudsko poravnanje i medijacija, kao alternativni načini rješavanja sporova, veoma značajni, ali da se ne primjenjuju u dovoljnoj mjeri.

Bukejlović je za Srnu istakao da ove zakonske mogućnosti pružaju strankama priliku da prekinu spor uzajamnim dogovorom, te dodao da rješenje spora treba tražiti kroz kompromis.

– Primjena ovih metoda doprinosi rasterećenju sudova, omogućava ostvarenje prava na pravično suđenje u razumnom roku i potrebna je njihova šira primjena u pravnoj praksi – naglasio je Bukejlović.

Bukejlović je pojasnio da primjena sudskog poravnanja, kao alternativnog načina rješavanja sudskog spora, omogućava strankama da same dogovore ishod spora, pri čemu taj dogovor ima istu pravnu snagu kao i sudska presuda.

– Umjesto dugotrajnih sudskih procesa, ovaj način rješavanja spora je jednostavniji, postupak je kraći i finansijski povoljniji – precizirao je Bukejlović.

On je naveo da se efikasnost sudskog poravnanja ogleda u tome što se spor okončava već pred prvostepenim sudom, pri čemu se sporazum stranaka unosi u zapisnik koji potpisuju sve strane, a sudsko poravnanje dobija status izvršne isprave.

Prema njegovim riječima, zaključivanje sporazuma među stranama znatno skraćuje trajanje postupka.

– Medijacija predstavlja vansudski proces u kojem neutralna treća strana, medijator, pomaže stranama da dođu do obostrano prihvatljivog rješenja spora u skladu s principima medijacije koji osiguravaju efikasnost i pravednost – pojasnio je ministar pravde.

Bukejlović je napomenuo da je dodatna prednost medijacije upravo pomoć medijatora u uspostavljanju komunikacije među stranama, čime se poboljšavaju međusobni odnosi i olakšava postizanje sporazumnog rješenja.

– Medijacija ne samo da rasterećuje sudove, već omogućava i efikasnije i povoljnije rješavanje sporova. Strane koje izaberu medijaciju ostvaruju brojne prednosti ovog postupka – od uštede vremena i novca do povećane privatnosti i povjerljivosti podataka – ocijenio je Bukejlović.

U prvostepenim i drugostepenim sudovima u BiH u proteklih sedam dana održane su „Sedmica sudskog poravnanja“ i konferencija o pravosuđu i medijaciji, na kojima je konstatovano da se ovi pravni instituti ne koriste u zadovoljavajućem nivou kao alternativno rješavanje sporova, uprkos izuzetnom potencijalu koji ima.

Poslata je poruka izvršnoj vlasti na svim nivoima da donesu strategije za razvoj alternativnog rješavanja sporova, od čega će koristi imati građani, privredni subjekti i pravosuđe.