Grupa članova Predsjedništva i Glavnog odbora DNS-a, predsjednika opštinskih odbora, članova organizacije mladih i organizacije žena ove stranke, planiraju da pošalju dopis predsjedniku stranke Marku Paviću, u kojem će zatražiti da povuče kandidaturu Draška Aćimovića za ministra u Savjetu ministara BiH.
U dopisu, koji je potpisalo više od 40 članova DNS-a, navodi se da se radi o nepromišljenoj i štetnoj odluci koja stranku može uvesti u još jedan raskol, koji je već najavljen od dijela najviših funkcionera DNS-a.
Nezadovoljna grupa iz DNS-a predlaže Paviću da odbije ministarsku fotelju u Savjetu ministara BiH, te da umjesto toga, prihvati poziciju zamjenika ministra.
– Predlažemo, ukoliko nemamo adekvatan kadar za poziciju ministra u Savjetu ministara BiH, a očigledno nemamo, prihvatimo poziciju zamjenika ministra civilnih poslova na koju bi, zbog svih prethodnih zasluga za stranku, trebao biti predložen Dragutin Rodić – navodi se u dopisu.
Dodaje se i to da se kadrovska politika stranke treba vratiti u stranačke organe, a ne da je kroje oni koji nisu ni članovi DNS-a, a koji se predstavljaju kao vlasnici te partije.
– Ovdje mislimo konkretno na Vedrana Jarića koji je rak-rana DNS-a, čovjeka bez bilo kakvog autoriteta u stranci i van nje, koji se drznuo da ovih dana otvoreno prijeti pojedinim članovima Predsjedništva, predsjednicima regionalnih i opštinskih odbora tražeći od njih potpisivanje peticije za Draška Aćimovića – stoji u dopisu.
Nezadovoljni članovi DNS-a su zaprijetili Paviću da će napustiti stranku ukoliko njihovi zahtijevi ne budu uzeti u obzir.
Naveli su da daju punu podršku potpredsjednicima stranke Darku Banjcu i Nenadu Nešiću, te članu Predsjedništva stranke Slavku Gligoriću.
Zatražili su od Pavića da se ove sedmice izjasni i o ponovnom imenovanju Slavena Dujakovića za direktora Agencije za osiguranja RS.
Podsjećamo, na sjednici Predsjedništva DNS-a, koja je održana prije nekoliko dana, odlučeno je da Aćimović bude kandidat te stranke za ministra za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara BiH iz reda „ostalih“.
Ovoj odluci prvo se usprotivio Darko Banjac, a ubrzo su mu se pridružili i drugi istaknuti članovi DNS-a, poput Nenada Nešića i Slavka Gligorića.