
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je danas u Budimpešti da je BiH u najvećoj političkoj i ustavnoj krizi koja je po ko zna koji put prouzrokovana određenim intervencijama stranaca, te istakla da ova zemlja funkcioniše kao kolonija.
– Upoznala sam o tome ministra (spoljnih poslova i trgovine Mađarske Petera Sijarta) i ponovila svoje stavove da je nedopustivo da neki neizabrani stranac, umjesto našeg domaćeg parlamenta donosi zakone – rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Sijartom.
Ona je ponovila da takva praksa ne postoji u civilizovanom svijetu i da je ogorčena činjenicom da EU koja promoviše demokratiju može tako nešto da toleriše.
– Želim da to i posljedice takvog postupanja budu prošlost i da se otvorimo prema onome što jesu izazovi demokratije, ali i našoj odgovornosti prema ljudima koji su nas birali na demokratskim izborima. Zahvalna sam što razumijete, ministre, tu poziciju – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je važno vratiti se onome što je normalnost u funkcionisanju bilo koje zemlje, odnosno tome da država pripada onome ko u njoj živi i institucijama.
– Suočeni smo sa ogromnom količinom međunarodnog intervencionizma koji je neviđen bilo gdje u Evropi i smatram da BiH funkcioniše kao kolonija. Došlo je do kršenja međunarodnog prava, Dejtonskog sporazuma na osnovu kojeg je uspostavljena BiH – rekla je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da je ovaj sporazum ne samo uspostavio mir nego je dao i adekvatan ustavni sistem, te da je neophodno vratiti se temeljnim vrednostima međunarodnog prava i njegovom poštovanju.
– Danas sam govorila o neprihvatljivim potezima raznih ljudi koji su prošli kroz BiH kao visoki predstavnici koji se pozivaju da crpe iz neke političke konferencije svoje pravo da nameđu zakone i budu iznad parlamenta, a da pri tome gaze i pogazili su međunarodno pravo – naglasila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, zaključak neke političke konferencije ne može imati veću pravnu snagu od međunarodnog prava i ustava neke zemlje.
Cvijanovićeva je poručila da želi da se u BiH vrati dijalog, što je trajni pristup Republike Srpske u rješavanju bilo kojeg problema.
– Plašim se da u BiH stanuju i neke političke snage koje žele da vide nemire i koje prizivaju nemire i vjerujem da prijateljske zemlje, poput Mađarske, mogu da prepoznaju da su problemi ako se takvim ljudima i snagama da mogućnost da odlučuju – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da Srpska želi saradnju sa Mađarskom posredstvom koje želi da i drugim međunarodnim partnerima objasni u kakvoj se poziciji nalazi.
– Želimo da Evropa nastavi da živi u miru, da riješi ono što su najveći bezbjednosni izazovi i u tom smislu podržavamo aktivnosti Mađarske – poručila je Cvijanovićeva.
Ona je zaključila da je Mađarska veoma pouzdan partner od kojeg Republika Srpska uvijek dobija razumijevanje.