Cvijanović: Visoke predstavnike vratiti u Aneks 10

12
Foto: SRNA

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da visoke predstavnike treba hitno vratiti u Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, da rade svoj posao odgovorno, onako kako im je pravo za to dao ovaj sporazum.

Ona je navela da Republika Srpska i njene institucije nisu te koje ugrožavaju teritorijalni integritet zemlje i da tu nema nikakvog separatizma niti ludosti, kako se opisuje da bi se privukla međunarodna pažnja.

Prema njenim riječima, institucije Republike Srpske ne spore i nisu usmjerene na nešto što bi bilo upereno protiv suvereniteta, već naprotiv, traže da se uspostavi suverenitet zemlje.

– To znači da njene domaće institucije mogu kredibilno, odgovorno, na demokratski način i u demokratskoj proceduri da donose odluke, da mijenjaju zakone i definišu ambijent, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima – rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.

Ona je ponovila da je stav institucija Republike Srpske da Kristijan Šmit nije imao pravo da nameće bilo kakve zakone, kao što to pravo nisu imali svi oni koji su ga uzurpirali, a imali su poziciju legalno postavljenog visokog predstavnika.

Prema njenim riječima, oni su BiH dovelu u predkolapsno stanje do pojačanog nivoa nerazumijevanja i loše atmosfere u zemlji, što je nedopustivo.

Cvijanovićeva vjeruje da će te stvari biti ispravljene, s obzirom na volju koja se pokazuje u određenim međunarodnim krugovima.

– Svi međunarodni krugovi, ko god da su oni, bilo u Americi ili Evropi, pozivali su na to da se stvari ovdje rješavaju putem konstruktivnog i odgovornog dijaloga – rekla je Cvijanovićeva i dodala da nije vidjela nikoga da je stao u odbranu toga da jedan neizabrani stranac nameće određene stvari kao što su izmjene zakona ili da uređuju odnose u BiH.

Ona je navela da se čuju pritužbe da se Srpska ne pridržava Dejtonskog sporazuma, ističući da to nije tačno.

Cvijanovićeva je rekla da u Ustavu ne piše kao mogućnost da neko neizabran u BiH može da ima funkciju parlamenta i da predlaže ili mijenja zakone.

– Ovo je loša praksa i ovo loše nasljeđe treba iskorijeniti da bi zemlja mogla da funkcioniše tako što će disati sa oba svoja plućna krila, a to su entiteti, i da se uspostavi normalan odnos prema Ustavu i njegovo poštovanje – zaključila je Cvijanovićeva.