
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je spremna da razgovara sa visokim predstavnikom EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kajom Kalas o stvarima koje su od zajedničkog interesa ili gdje treba da poboljšaju razumijevanje, ali da nema obavezu ni potrebu da se za nešto pravda.
– Njena pozicija nije nadređena meni, niti moja njoj – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da traži da se poštuje njena pozicija na koju su je građani izabrali direktno na demokratskim izborima i da ima pravo da ih predstavlja, jer su joj poklonili povjerenje.
– Ima stvari o kojima možemo da razgovaramo sa Kalasovom koje su od obostranog interesa. To ima veze sa onim što bi moglo da bude neko dalje kretanje na putu ka EU – rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.
Ona je navela da onaj ko je izabran na nivou BiH u Parlamentarnu skupštinu, Savjet ministara ili Predsjedništvo BiH nije samostalni strijelac kome nisu važni stavovi institucija Republike Srpske.
– Kalasova je ranije govorila da osuđuje sve one koji ruše jedinstvo. Moram da pitam koje je to jedinstvo, kada smo ga imali i kako se ono postiže ili smo došli u vrijeme da pravimo jedinstvo tako što nećemo biti uzurpatori – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da postoje zemlje u EU koje ne podržavaju mogućnost da neki neizabrani stranac nameće zakone u bilo kojoj zemlji koja pretenduje da bude članica EU, kao i one koje to brane.
Cvijanovićeva kaže da je juče pitala evropske parlamentarce da li je normalno da to neko radi?
– Oni su odgovorili: „Kada biste vi mogli, pa da on ne radi“. Nije to mi ili on. Vratite se Ustavu, aneksima 10 i četiri i Dejtonskom sporazumu i da radimo stvari kako treba – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da je Kristijan Šmit smetnja evropskim integracijama i da ovdje ruši ambijent svojim nelegalnim postupanjem.
– Pravi haos u zemlji koja je prepuna rana i umjesto da pravi mostove, vi ih rušite. To je njihova funkcija i ja sam protiv toga – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla poziciju Republike Srpske definišu njene institucije, a oni koji obavljaju vlast na nivou BiH dužni su to da poštuju.
Cvijanovićeva je navela da na 49 odsto teritorije BiH ne smatraju da postoji napad na ustavni poredak, kao što to tvrde druga dva člana Predsjedništva BiH.
Ona je istakla da je potrebno pokazati korektnost i reći da je zemlja sastavljena iz dva entiteta, te da je, ukoliko se želi konstruktivan pristup, potrebno sjesti i razgovarati o problemima, odnosno da li nešto što neko spori može da se dovede u red da bi bilo svima prihvatljivo.
– Za mene je to konstruktovan prijedlog i nemam za to sagovornike. Ovdje su pozicije drugačije, ide se megalomanski sa time da se država treba pretvoriti u ono što odgovara samo jednima. Stav o tome šta je ustavno, a šta nije, vrlo je različit kada je riječ o političarima i institucijama u Republici Srpskoj i Federaciji BiH – rekla je Cvijanovićeva.