Srbija će zahtijevati sprovođenje nezavisne međunarodne istrage o eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, te ocijenio da je pokušaj Prištine da optuži Srbiju za ovaj napad doživio fijasko.
Đurić je rekao da je Srbija spremna da učestvuje u ovoj međunarodnoj istrazi sa Kforom i Euleksom.
On je rekao da Srbija neće tako lako pustiti prištinskog premijera Aljbina Kurtija da izađe iz te teme, kao i da kategorija „osumnjičene Srbije“ ostaje u prošlosti.
– Tražimo da se utvrdi ko je odgovoran za ono što se desilo, za šta Srbija nema nikakve odgovornosti, ni učešća. Ko je kriv moraće da odgovara, bez obzira na nacionalnost – rekao je Đurić za RTS.
On je naveo da je Kurti napravio veoma ozbiljnu političku „grešku u koracima“ unaprijed optužujući Beograd, ali da je spriječen u ostvarivanju jednog od ciljeva – da pošalje takozvanu kosovsku vojsku na sjever.
– On nije uspeo ni da na lažnim optužbama stvori klimu međunarodne osude Srbije. Ovo se pretvara u Kurtijev fijasko. Potpuno jasno da se sprovodi nasumična istraga u kojoj se nasumično hapse i puštaju Srbi sa severa. Njegove tvrdnje da optuži celokupnu državu za ozbiljan napad su vrlo opasne, ali taj pokušaj je bankrotirao – rekao je Đurić.
On je ocijenio da je Kurti udario na međuetničke odnose u regionu, na ionako krhak proces normalizacije odnosa i da je povećan pritisak na srpsku zajednicu nasumičnim hapšenjima.
Sve to pokazuje, kaže on, da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio u pravu kada je govorio o tome da je ovo dodatni pritisak s ciljem da se slomi Srpska lista pred predstojeće izbore da bi se Srbi zastrašili i njihov broj bio smanjen na Kosovu i Metohiji.
Govoreći o budućim američkim zvaničicima, Đurić je rekao da vjeruje da će Ričard Grenel, bliski saradnik novog američkog predsjednika Donalda Trampa, imati značajnu ulogu u budućnosti kada je riječ o američko-srpskim odnosima, ali da je neozbiljno davati ocjene o potpunoj promjeni američkog kursa kada je riječ o Kosovu i Metohiji.