Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić svečano su danas otvorili obnovljenu zgradu Sokolskog doma u ovom gradu kojoj su vraćeni stari sjaj i funkcionalnost.
Zgrada Sokolskog doma, koja je objekat pod zaštitom države, biće sjedište najmlađeg pozorišta Republike Srpske „Semberija“ i svjetski proslavljenog Hora „Srbadija“.
Zgrada Sokolskog doma u Bijeljini izgrađena je 1929. godine u neovizantijskom ili srpsko-vizantijskom stilu.
Sokolski dom u Bijeljini je uglovnica u centru grada, u Ulici Kneza Ive od Semberije, a sagrađen je tridesetih godina prošlog vijeka, kada su u gotovo svim većim gradovima tadašnje Kraljevine Jugoslavije građene zgrade sokolara – vitezova sporta, ali i nacionalnog jačanja i otpora svakoj okupaciji.
Projekat za izgradnju uradio je poznati srpski arhitekta Momir Korunović, predvodnik nacionalnog stila, koji je u periodu između dva svjetska rata širom jugoslovenskih prostora izgradio više od 80 objekata različitih namjena, pretežno crkava, spomen-obilježja, sokolskih domova i pošta.
– Inspirisan srednjovjekovnim srpsko-vizantijskim sakralnim neimarstvom, tradicionalnom moravskom kućom sa lukovima, tekovinama art nuvoa, romantičarskog ekspresionizma, češkog rondo-kubizma i art dekoa, oformio je sinkretičku, prepoznatljivo autorsku varijantu nacionalnog stila – rekla je ranije Srni bijeljinski arhitekta Ljubinka Stević.
Ona navodi da je zgrada Sokolskog doma u Bijeljini upravo građena u nacionalnom stilu – neovizantijskom ili srpsko-vizantijskom.
Prema riječima Stevićeve, u dokumentu „Analiza postojećeg stanja i revizija valorizacije kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa grada Bijeljina“ iz 2002. godine, koji je urađen u Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, Sokolski dom valorizovan je kao objekat spomeničkih vrijednosti.
Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika 2019. godine proglašen je nacionalnim spomenikom, koji uživaju najviši stepen zaštite u Republici Srpskoj.
Nalazi se na parceli površine 1.143 metra kvadratna koja je u posjedu grada.
Bijeljinska Direkcija za izgradnju i razvoj grada uradila je kompletan glavni projekat rekonstrukcije, sanacije i adaptacije Sokolskog doma kojim su obuhvaćeni radovi na uređenju fasade i unutrašnjosti objekta, kao i zamjena instalacija vodovoda i kanalizacije, elektro-instalacija, grijanja i ventilacije.