Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je večeras da je apsolutno zadovoljan sastankom sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da je to bio jedan od njegovih najboljih razgovora, naglasivši da Rusija ostaje svjedok i garant Dejtonskog sporazuma.
Dodik je potvrdio da je tema pokušaja vraćanja nadležnosti koje je Republika Srpska izgubila zauzimala najveći dio razgovora, kako bi predsjednik Rusije spoznao detalje o čemu je riječ.
„Rusko iskustvo je slično našem. I oni smatraju da je već duže vremena došlo do skrnavljenja Dejtonskog sporazuma i njihovi stavovi se mogu vidjeti u Savjetu bezbjednosti i u tom famoznom Savjetu za implementaciju mira gdje su oni zauzimali svoje mišljenje, nisu se slagali ili nisu mislili da je to u skladu sa onim što je Dejtonski sporazum“, izjavio je Dodik za RTRS.
On je naveo da je imao jednog ugodnog sagovornika o toj temi, čovjeka koji razumije detalje i koji je htio da čuje i da nauči o čemu se zaista radi.
„Za razliku, recimo, kada dođu neki sa Zapada, oni već imaju formiran svoj stav o tome da smo mi ti koji nismo dostojni da oni uopšte razgovaraju sa nama o tome i da je najvažnije da oni nama nametnu neko rješenje“, rekao je Dodik.
On je istakao da to u Rusiji nije slučaj.
„Zato ja cijenim Rusku Federeaciju i predsjednika Putina jer je njegov pristup bio sljedeći: Da, mi smo bili svjedoci, mi garantujemo Dejtonski sporazum. Tamo stoji da samo ono što se vi dogovorite u okviru BiH može za nas biti prihvatljivo. Nikakva vrsta intervencionizma nije prihvatljiva. I da je apsolutno pravo strana sporazuma, a Republika Srpska je strana, da poterncira i da traži svoju ustavnu poziciju“, naveo je Dodik.
Dodik je rekao da, kada god je Putinu objašnjavao nešto od tih tema, u vezi sa vojskom, indirektnim porezima, Sipom, on je pitao „a kako to Ustav kaže“.
„Kad sam ja njemu objasnio da je to ustavno pravo naše i da u tom pogledu apsolutno mi ne želimo da izađemo izvan Ustava BiH, on je naravno rekao: Da, to je Vaše pravo da tako radite. U tom pogledu mogu reći da sam apsolutno zadovoljan, to je bio jedan od mojih najboljih razgovora“, rekao je Dodik.
On je dodao da se razgovor odvijao u radnom kabinetu predsjednika Rusije u Kremlju, što je veoma važno.
„Imao sam priliku skoro sat vremena da prođem kroz sva ta pitanja. On je efikasan sagovornik“, rekao je Dodik.
On je naveo da ga je Putin upoznao o stavovima Rusije u vezi sa globalnim odnosima, napominjući da je svijet u jednoj dosta nedefinisanoj situaciji, različitoj od one od prije 10-15 godina.
„Očigledno da zapadne sile traže neku vrstu nove dominacije, a Rusija nije spremna da prihvati bilo kakvo nametanje rješenja njoj samoj niti prihvata da to neko čini nekome drugom i zato je važno, a ja sam to i osjetio, nije važno da li ja predstavljam 100 hiljada, milion, 10 ili sto miliona ljudi, važno je da on nas uvažava kao sagovornike i subjekte procesa na našem prostoru“, naglasio je Dodik.
Prema njegovim riječima, ako je Republika Srpska strana potpisnica 11 aneksa Dejtonskog sporazuma, onda ona bez obzira na snagu i veličinu ima prava i u tom pogledu predsjednik Rusije poštuje prava Republike Srpske.
„To je nešto što je malo okrepljujuće u odnosu na ono što gledamo kod zapadnjaka koji dolaze ovdje i samo nama serviraju neka rješenja koja su u pravilu i obimu uvijek protiv nekih naših pozicija. Oni su napravili okvir u kome zapadnjaci guraju nekakvu priču o funkcionalnoj BiH, a imaju na umu da je centralizovana BiH sa dominacijom muslimana, u kojoj mi treba da budemo manjina“, rekao je Dodik.
On je rekao da Rusija prihvata činjenicu da je Republika Srpska faktor, strana potpisnica Dejtonskog sporazuma i najvažnijeg njegovog aneksa, a to je Ustav BiH.
„To je potpisala i Federacija BiH i mi smo strane u tome i samo našim naporima taj ustav se može eventualno mijenjati. Ako nema naše saglasnosti za to, Ustav ne može da se promijeni“, istakao je Dodik.
On je naveo da je najveća politička dobit Republike Srpske i srpskog naroda što su, u prethodnim godinama kada je dolazilo do masovnog kršenja Dejtonskog sporazuma od visokog predstavnika i čak Ustavnog suda, koji je inkvizicijski i sud nepravde, sačuvali ustavnu strukturu.
„Ona je takva kakva je. To je veoma važno danas“, rekao je Dodik.
Dodik je istakao da se Putin saglasio da ne postoji visoki predstavnik, „čak mu nije znao ni ime“.
„Pitao me je kako se on zove, eto koliko je on važan. Predsjednik Putin sigurno zna moje ime, a njegovo ne zna. Onda je pitao kako je mogao da pristane na to, a da ga Savjet bezbjednosti ne imenuje. A prije samo tri-četiri dana taj isti (Kristijan) Šmit je pričao kako ima navodnu rusku podršku. Evo ja mu kažem da nema“, naglasio je Dodik.