Dodik: Sve revizije o stradanju u Jasenovcu ne mogu uroditi plodom

1
Foto: SRNA/Borislav Zdrinja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da su Jasenovac i Donja Gradina simbol stradanja i da sve revizije koje pokušavaju da urade ne mogu da urode plodom.

– Sav novac koji plaćaju da bi rekli da to nije tako – ne može (postići njihov cilj). U Jad Vašemu kada sam razgovarao sa važnim prijateljima Jevrejima, odveli su me na postolje gdje ima karta logora i gdje za Jasenovac piše 500.000 stradalih. To je zapisano za sva vremena – rekao je Dodik.

On je istakao da komunizam nije uspio uništiti sjećanje na stradanje Srba, Jevreja, Roma, antifašista i ostalih u Jasenovcu.

– Formirane komisije da ispitaju kako je došlo do toga već su 1946. bile uništene ili prestale da rade 1947. Naprosto su se prepali kad u vidjeli podatke koji su se prikupljali – rekao je Dodik u obraćanju na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.

On je naglasio da ga uvijek prevlada tuga kada je Donjoj Gradini.

– U ovom kraju, mom kraju, nema porodice kojoj neko nije ubijen – rekao je Dodik i podsjetio da je odrastao na priči o Jasenovcu i Kozari, ali da nikada u sebi nije razvio mržnju, jer Srbi ne mrze, ali da ne može da oprosti.

Dodik je rekao da zahvaljujući predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću zajedno obilježavaju zajedničke datume, a to su najčešće datumi srpskoga stradanja.

– Mi smo narod koji iz stradanja izvlači svoj razlog za postojanje i sve svoje buduće pobjede – rekao je Dodik i naglasio da je u pravu Vučić kada govori da Srbiji ne mogu da oproste da bude jaka država.

Vlade Republike Srpske i Srbije zajednički danas obilježavaju u Donjoj Gradini Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.