Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik prisustvovao je danas otvaranju prodajnog mjesta Kuće zdravlja u Banjaluci, na poziv banjalučkog bračnog para Dujić – Zorice i Nemanje – koji se niz godina bave uzgojem i prodajom voća i povrća.
Dodik je rekao novinarima da je poziv Dujića sa zadovoljstvom prihvatio i da je došao da ih podrži jer se oni, iako lica sa invaliditetom, nisu predali i prepustili brizi socijalnih ustanova već se bore da obezbijede svoju egzistenciju.
– Oni žele da svojim radom i kontaktima sa proizvođačima učine dobru stvar i to je ono što podržavam – rekao je Dodik.
On je podsjetio da je Zorica lice sa invaliditetom i kreće se uz pomoć invalidskih kolica, a Nemanja je ratni vojni invalid usljed šest ranjavanja u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
– Njihov život govori da se nisu predali. To govori mnogima koji su u depresiji i stalno se žale iako im ništa ne fali da se trgnu i počnu nešto da rade, a ne da samo druge krive za svoju situaciju – rekao je Dodik, koji je prisustvovao otvaranju ovog prodajnog mjesta preko puta Parka „Mladen Stojanović“.
On je istakao da je prodajni centar u funkciji ponude robe domaćih proizvođača i da u tom pogledu Ministarstvo poljoprivrede radi dobar posao.
– Čestitam na ovakvim idejama i ovo će zaživjeti. Preporučujem javnim ustanovama da određenu robu nabavljaju preko ovakvih prodavnica, jer je to bitno za podršku i njihovu održivost – naglasio je Dodik.
Nemanja Dujić, koji je vlasnik Kuće zdrave hrane, zahvalio je Dodiku za prisustvo i pojasnio da je riječ o prvom prodajnom centru regionalnog poljoprivrednog klastera „Krajina“.
On je naveo da je svoje proizvode u objektu za sada ponudilo desetak proizvođača.
– Prodajni centar je u funkciji domaćih proizvođača i u saradnji sa resornim ministarstvom oni nas mogu kontaktirati i ovdje ponuditi svoje proizvode. Na ovaj način dobijaju besplatni izložbeni prostor, a svi zajedno doprinijećemo da se zdrava hrana kod nas popularizuje – rekao je Dujić.
Iz klastera „Krajina“ su rekli da su se sa Dujićem dogovorili da u ovaj objekat mogu upućivati ovdašnje proizvođače, te da rade na uspostavljanju saradnje sa ostalim marketima koji na području Banjaluke prodaju domaće proizvode.
– Mi smo spona poljoprivrednih proizvođača i mjesta na kojima mogu prodavati svoju robu – kažu u ovom klasteru.