Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas u Davosu da je svijet ušao u novu eru oštrog geostrateškog nadmetanja, ali da je Evropska unija spremna za saradnju širom svijeta, kao i sa Kinom i SAD dodajući da će prvo putovanje njene nove komisije biti u Indiju, najveću zemlju sa demokratski sistemom u svijetu.
– Naše vrijednosti se ne menjaju, ali da bismo odbranili ove vrijednosti u svijetu koji se mijenja, moramo promijeniti način na koji djelujemo. Moramo tražiti nove mogućnosti gdje god da se pojave. Ovo je trenutak za angažovanje izvan blokova i tabua – navela je fon der Lajen.
Prema njenim rečima, Evropska unija mora da konstruktivno radi i sa Kinom i proširi trgovinske i investicione veze sa Pekingom, uz uspostavljanje odnosa koji je više uravnotežen.
On je najavila stvaranje evropske štedno-investicione unije, sa novim proizvodima i podsticajima za rizičan kapital i nesmetan tok investicija.
– Moramo znatno olakšati poslovanje širom Evrope. Previše naših vrhunskih talenata napušta Evropsku uniju jer je lakše razvijati svoje kompanije negde drugdje i previše firmi koči investicije u Evropi zbog nepotrebne birokratije. Moramo da delujemo na svim nivoima – kontinentalnom, nacionalnom i lokalnom – istakla je predsjednica Evropske komisije.
Ona je dodala da će se Evropska unija i nadalje pridržavati Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama uprkos tome što je predsjednik Sjedinjenim Američkih Država Donald Tramp odlučio da se povuče iz ovog dogovora.
– Glavne svetske ekonomije se bore za pristup sirovinama, novim tehnologijama i globalnim trgovinskim putevima. Od vještačke inteligencije do čiste tehnologije, od kvanta do svemira, od Arktika do Južnog kineskog mora, trka je u toku. Kako se ova konkurencija zaoštrava, vjerovatno ćemo nastaviti da vidimo čestu upotrebu ekonomskih alata, kao što su sankcije, izvozne kontrole i carine, koji imaju za cilj da zaštite ekonomsku i nacionalnu bezbjednost – upozorila je Ursula fon der Lajen.
Kako je naglasila, svetske ekonomije će ipak morati da rade zajedno pošto nikome nije u interesu „globalna trka ka dnu“ koja bi dovela do prekida svih veza u globalnoj ekonomiji.