Grujičić: Prioritet oživljavanje banjskog lječilišta

36
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je Srni da je prioritet u ovoj godini otvaranje specijalne bolnice, odnosno novog banjskog lječilišta za šta je planirano ulaganje više od 850.000 KM kreditnih sredstava i određeni iznos od izvornih prihoda u budžet ove lokalne zajednice.

Grujičić je istakao da se pristupilo izradi novog prostornog plana i rješavanju imovinskih odnosa za otvaranje banjskog lječilišta u zgradi bivše bolnice koja se ne koristi, a objekat je dobrim dijelom rekonstruisan.

– Planirali smo investirati sredstva u pokretanje rada banjskog lječilišta i oživljavanje zdravstvenog turizma po čemu je ova opština prije posljednjeg rata u BiH bila poznata jer je ugošćavala oko 90.000 turista i ostvarivala godišnji prihod od tri miliona dolara – naveo je Grujičić.

U Srebrenici je Banja „Guber“ prestala sa radom prije dvije decenije i dva puta je mijenjala vlasnike.

Prema Grujičićevim riječima, zbog neriješenih imovinskih odnosa vodi se sudski proces, a dalja sudbina tog subjekta i oživljavanje njegovog rada su neizvjesni.

– Veoma je značajno da je ranijem koncesionaru na korištenje ljekovite vode Gubera uskraćeno to pravo zbog neizmirenih obaveza i zato što u predviđenom roku nije pokrenuo eksploataciju vode. Očekujemo da će Vlada Republike Srpske odobriti koncesiju za korištenje Gubera opštini Srebrenica, odnosno budućem banjskom lječilištu i da će to omogućiti njegov rad i oživljavanje zdravstvenog turizma u ovoj sredini – rekao je Grujičić.

On smatra da je moguće da se aktivnosti oko rješavanja imovinskih odnosa, te izrade i usvajanja prostornog plana opštine i dobijanje koncesionog prava mogu završiti i do kraja ove godine pokrenuti rad specijalizovane bolnice i liječenje vodom Gubera.

Srebrenički načelnik predviđa da će pokretanje rada specijalizovanog lječilišta omogućiti otvaranje određenog broja novih radnih mjesta, ali nije naveo na koji način će se obezbijediti stručni ljekarski kadar za rad u toj ustanovi.

Oživljavanje rada banjskog lječilišta, prema Grujičićevoj procjeni, treba da dovede do sklapanja kooperantskih ugovora između te ustanove i lokalnih poljoprivrednih proizvođača čiji proizvodi će se koristiti za ishranu pacijenata čime bi se stvorilo sigurnije i trajno tržište za plasman prehrambenih poljoprivrednih proizvoda ovdašnjih gazdinstava.

– Važno je da pokrenemo rad lječilišta, odnosno banje, a ona će vremenom pokretati dalji razvoj i ulaganja u Srebrenici – zaključio je Grujičić.