Guskova: Srpska i Srbija da zajedno rade na demontaži neistine

29
Foto: Medija centar

Ruski ekspert za Balkan Jelena Guskova poručila je da Srbija i Republika Srpska, nakon što je London objedolanio dokumente o Srebrenici, treba da rade zajedno na demontaži neistine koja je nanijela neprocjenjivu štetu srpskom narodu.

– Svi smo, i struka i nauka, znali da je Srebrenica isfabrikovana priča i Zapad je naravno znao, ali je bilo potrebno da se opravda bombardovanje Srpske. I kada je bilo svima jasno išlo se čak dotle da se u Savjetu bezbjednosti izglasa Rezolucija o genocidu kao žig i osuda srpskom narodu – rekla je Guskova za Večernje novosti.

Guskova, koja je senator Republike Srpske, smatra da su britanski dokumenti nesumnjivo bacili novo svjetlo na događaje u Srebrenici, te ukazala na neophodnost da se traže i druga, slična dokumenta od vlade u Londonu, kao i da se sagledaju mogućnosti revizije optužnice i presuda u Haškom tribunalu.

– Ovo je jedini pravi put da se pobije zvanična verzija o Srebrenici, time se zaustave i pritisci na Republiku Srpsku i stigma da je nastala na temeljima zločina – rekla je Guskova.

Polovinom novembra, kaže ovaj ruski akademik, posjetila je bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića koji je, kako je naglasila, zaista lošeg zdravlja.

– U Komitetu za odbranu nastojimo da mu se odobri liječenje u Moskvi. Garancije je potpisao ruski predsjednik Vladimir Putin, ali pozitivnog odgovora još nema – rekla je Guskova koja je i autor knjige „General Mladić, posljednja bitka“ koja bi uskoro trebala biti štampana na srpskom jeziku.

O proslavi Dana Republike Srpske kojoj je prisustvovala u Banjaluci, Guskova je rekla kako je osjetila ponos kada je kod mladih ljudi vidjela istinsku ljubav prema otadžbini, snagu patriotizma i odlučnost ešalona, koji su defilovali na paradi, da čuvaju i sačuvaju Srpsku, njeguju pijetet za žrtve koje su položene za otadžbinu svjesni da nisu bile uzaludne.

– Republika Srpska je danas čvrst oslonac svom narodu, jedan od lidera na Balkanu, jak politički faktor. To je moje uvjerenje – istakla je Guskova i dodala da to uvjerenje temelji na rješenosti Srpske da zaustavi razbijanje srpstva.

Srpska će, smatra Guskova, sačuvati svoju stabilnost, uz napomenula da je Srpskoj garantovan status entiteta Dejtonskim sporazumom.

– Ozbiljnim odlukama, kao što je pitanje pristupanja BiH NATO-u, u Republici Srpskoj će se odlučivati referendumom. Narod i rukovodstvo, međutim, teže da jednog dana Srpska postane dio Srbije. O tome smo razgovarali i na sjednicama Senata, ali je zaključak da za tako nešto još nije vrijeme – rekla je Guskova.

Ona je naglasila kako je zadivljena kada je u Banjaluci vidjela koliko se okupilo Srba iz dijaspore i iz regiona.

– Banjaluka se uključuje u rješavanje njihovih problema. Prati šta se dešava u Crnoj Gori, poziva Podgoricu da se ne inati i da u miru nađe rješenje sa Mitropolijom. Poručuje ovakvim odnosom prema svom narodu da on ima na koga da se osloni – napomenula je Guskova.