Hoće li izmjene Izbornog zakona još više udaljiti Hrvate i Bošnjake?

0
Foto: Klix.ba

Izmjene Izbornog zakona, koje traži HDZ BiH, mogle bi dodatno da udalje Hrvate i Bošnjake. Od ishoda sutrašnje sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine umnogome zavisi sudbina nove parlamentarne većine u kojoj sarajevska „Trojka“ svim silama pokušava, umjesto SNSD-a, da ugura opozicone stranke iz Republike Srpske. Pita se Dragan Čović, koji bez optimizma govori o narednom sastanku s liderima bošnjačke i srpske trojke. Sve zavisi hoće li Bošnjaci dozvoliti Hrvatima da biraju svog člana Predsjedništva.

Indikativno je da međunarodna zajednica i organizacije o bošnjačkoj dominaciji u Federaciji, kroz izborne cikluse, malo ili nikako ne govore. Puna su im usta, kao i političkom Sarajevu, tzv. srpskog separatizma.

Sutrašnja rasprava o HDZ-ovom prijedlogu izmjena Izbornog zakona u Domu naroda Parlamentarne skupštine test je za novu parlamentarnu većinu na nivou BiH. Slovodobitno najavljivana kroz sarajevske medije, izjave lidera bošnjačke i srpske trojke, nova koalicija bez SNSD-a krahirala je na prvom sastanku.

– Iskreno da kažem očekivao sam više od ovog sastanka – rekao je Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red.

Razočaranje je toliko da je Vukanović praktično odustao od kandidature za ministra bezbjednosti. Izvjesno je da stvari u novoj koaliciji ne „štimaju“. I lider HDZ-a ne vjeruje da će naredne sedmice u Banjaluci biti potpisan koalicioni sporazum dvije trojke i HDZ-a. Do tada je, kaže, na snazi onaj sa SNSD-om.

– Partneri iz Federacije moraju da razumiju da je u njihovim rukama danas sve i odgovornost za BiH. Ne da nam šalju putem medija koga će da kandidiju za ministara nekog, a mi nemamo pojma o tome. Ne da nam kažu biće potpisan danas sporazum, a nijednog slova nije napisano – rekao je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.

Hrvati nemaju više strpljenja, 16 godina im Bošnjaci biraju Željka Komšića. Zato Dragan Čović koristi situaciju u kojoj je tas na vagi nove većine. Bošnjačkim partnerima prikriveno šalje poruku da bez izmjena Izbornog zakona, koje će ih zaštititi od bošnjačke dominacije, nema raskida višegodišnjeg partnerstva s Miloradom Dodikom.

– HDZ BiH to ne krije. Mi ne bismo podržali taj zakon. Sa Ademovićem sam u kontaktu, imamo delegata u Domu naroda, član je Kolegija, ne bismo podržali zakon koji nije dogovoren – smatra Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a.

Svi oni koji se već desetak godina, dodaje Čović, kunu kako nije u redu da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva, moraće to praktično uraditi, to praktično pokazati i to nije uslov bilo kome.

Čovićeva „igra“ s Izbornim zakonom i novom većinom na površinu može izbaciti bošnjački unitarizam, kao uzrok svih problema u BiH, i ogoliti političko Sarajevo koje istrajava na priči o tzv. srpskom separatizmu.

– Vi imate Hrvate koji već 10, 15 godina govore mi se ne osjećamo prijatno jer nam vi birate člana Predsjedništva. Srbi govore ne osjećamo se dobro u BiH zato što nam namećete rješenja preko visokog predstavnika, Suda, Tužilaštva. I imate Bošnjake koji to ignorišu. Zato se raspala Jugoslavija – rekao je Srđan Amidžić, generalni sekretar SNSD-a.

Nakon smjene Nebojše Radmanovića, potom srpskih ministara u Predstavničkom, ne i u Domu naroda, presude predsjedniku Republike, naloga za hapšenje zvaničnika Srpske, srpskoj opoziciji porasli su apetiti. Ipak, domet nove parlamentarne većine je eventualni izbor Nebojše Vukanovića ili nekog drugog za ministra bezbjednosti.

– Ja ne mogu da vjerujem da su juče u Sarajevu sjedili neki ljudi koji sebe nazivaju patriotama sa Bošnjacima i Hrvatima i suštinski se dogovorali kako uhapsiti predsjednika Republike, Narodne skupštine i Vlade – dodao je Amidžić.

Šta su dva sata razgovarali iza zatvorenih vrata, novinarima nije poznato, ali, u izjavama nakon sastanka, lideri srpske opozicije nijednom riječju nisu istakli Kristijana Šmita, OHR, strane sudije i krnji Ustavni sud kao bazični problem u BiH.