Kalas: BiH je u ustavnoj krizi

1
Foto: European Union

Bosna i Hercegovina je u ustavnoj krizi, izjavila je u Luksemburgu, nakon sastanka Savjeta Evropske unije za spoljne poslove šef evropske diplomatije Kaja Kalas, koja je bila i domaćin sastanka sa ministrima spoljnih poslova Zapadnog Balkana. Rekla je da su održani „veoma dobri razgovori“ o regionu.

Tema ministarskog savjeta bile su i Ukrajina i Sirija i kriza na Bliskom istoku.

– Zapadni Balkan geografski je u Evropi, a trebalo bi da bude i u Evropskoj uniji. Uvijek treba da budemo zabrinuti zbog povećanja tenzija na Zapadnom Balkanu i zato treba da radimo na tome da ih smirimo- izjavila je Kalas.

Najbolji način za to je, kaže, da sve te zemlje postanu dio Evropske unije.

– Bosna i Hercegovina je u ustavnoj krizi i jasno je da je svaki pokušaj rušenja zemlje neprihvatljiv. Politički lideri moraju da premoste razlike, a ne da ih šire. Tokom posjete BiH primijetila sam da je proširenje „nešto oko čega su svi saglasni“ i trebalo bi da, u tom pogledu, počnu da donose odluke – istakla je Kalas.

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost najavila je da će krajem maja posjetiti Srbiju i ponovila da dijalog između Beograda i Prištine mora biti nastavljen.

– Tokom sastanka Savjeta EU za spoljne poslove čule su se poruke država članica da bilo kakvo učešće u proslavi Dana pobjede 9. maja u Moskvi „neće biti olako shvaćeno sa evropske strane, imajući u vidu da Rusija vodi rat punih razmjera u Evropi. Jasno smo stavili do znanja da ne želimo da bilo koja zemlja-kandidat učestvuje u ovim događajima 9. maja u Moskvi – dodala je ona.

Kalas je istakla da zvaničnici Evropske unije rade na 17. paketu sankcija Rusiji koji će biti predstavljen na sastanku ministara spoljnih poslova Evropske unije u maju.

Sijarto: Mađarska protiv sankcija na uvoz ruskih energenata

Mađarska će se protiviti bilo kakvim sankcijama na uvoz ruskih energenata, izjavio je šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.

– Evropska komisija najavila je nove proukrajinske ratne inicijative koje uključuju „još više novca, oružja i vojnih savjetnika“ Ukrajini. Mađarska neće pristati da se bilo koji dio misije vojne obuke Evropske unije odvija unutar Ukrajine, jer bi to rizikovalo eskalaciju rata – kaže Sijarto.

– Mađarska želi mir, a ne rat – rekao je Sijarto i ukazao da je navedena podrška Evropske unije prekidu vatre, samo retorička.