Bivši predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Dragan Kalinić izjavio je, povodom 9. januara – Dana Republike, da je vrijeme da se Srpska okrene sebi, još čvršće veže za srpski narod i sa mnogo više pažnje osluškuje njegove potrebe i efikasnije rješava probleme.
– Imamo i snage i pameti i to možemo i moramo. Ako tako radimo Republika Srpska neće propasti. Ne zatvarajmo nijedna dobronamjerna vrata, čuvajmo i jačajmo veze sa Srbijom i našom dijasporom i nastavimo njegovati odnose sa provjerenim inostranim prijateljima – poručio je Kalinić u izjavi Srni.
On je istakao da Srpska pravoslavna crkva treba da bude snažan duhovni oslonac u svakodnevnom nastojanju da bude obnovljeno srpsko jedinstvo i da nikada ne treba zaboraviti kako su Srbi početkom 90-ih godina prošlog vijeka bili politički objedinjeni u opštenarodni pokret u kojem su vojska, policija i narod odbranili i sačuvali Republiku Srpsku.
– Počnimo vjerovati da „Samo sloga Srpsku spasava“ – naveo je Kalinić, nekadašnji poslanik Skupštine srpskog naroda u BiH koja je 9. januara 1992. godine proglasila Republiku Srpsku.
On je rekao da ovog 9. januara vjerovatno mnogi postavljaju pitanje koje nije samo retoričko – kako da kao mala zemlja, „slamka među vihorovima“, izdrži sva sadašnja i buduća iskušenja i opstane u ovom svjetskom vrtlogu kojem se još ne nazire kraj?
– Danas nam je potrebna i Karađorđeva hrabrost i odlučnost, ali i Obrenovićeva mudrost i Pašićevo lukavstvo kako bismo sačuvali sve ovo što imamo i što su svojim životima i svojom slobodom platili najbolji među nama – ocijenio je Kalinić.
On je ukazao da se mora sačuvati sve ono što zapadni moćnici i domaće udvorice, mimo ustava i zakona i dalje žele uzeti Republici Srpskoj.
– Naše je neotuđivo pravo da slobodno živimo u svojoj zemlji i da budemo ravnopravni sa druga dva naroda u BiH, da odbranimo naše demokratski uspostavljene institucije, da sačuvamo našu imovinu, naše materijalne i ljudske resurse, da nastavimo i sami, ali i uz pomoć prijatelja izvana razvijati našu ekonomiju i da našoj mladosti obezbijedimo sigurnu budućnost – naglasio je Kalinić.
On je rekao da je jasno da se nemamo čemu nadati od onih koji su 14. decembra 1995. godine u Parizu slavodobitno stavili svoje državničke potpise na Dejtonski sporazum, sa izuzetkom Rusije.
– One koji nisu u međuvremenu umrli ili njihove nasljednike, naša Narodna skupština bi s pravom mogla upitati – da li su u međuvremenu povukli svoje potpise sa ovog međunarodnog dokumenta. Jer već prvu godinu nakon ove ceremonije, samo što je nastupio mir i uspostavljena u BiH nova ustavna realnost, nasljednici svjetskih velmoža otpočeli su razgradnju osnovih principa Dejtonskog sporazuma – podsjetio je Kalinić.
On je napomenuo da se sa primjenom takozvanih bonskih ovlaštenja preko instaliranja nedejtonskih institucija nastavilo sa vandalizmom visokih predstavnika kroz promjene ustava, nametanje zakona, sankcije, kadrovske smjene, političke procese kroz uzurpatorsku ulogu Ustavnog suda sve do sloma Ustava BiH.
– Umjesto mira stabilnosti i ekonomskog razvoja u interesu svih građana BiH desio se haos. U pozadini svega traju uporni pokušaji unitarizacije BiH i prekrajanja svega i svačega, i to neskriveno u interesu i po mjeri jednog većinskog naroda, a uz zdušnu asistenciju samozvanog visokog predstavnika i proskribovanog Ustavnog suda BiH – naveo je Kalinić.
Prema njegovim riječima, politički nasljednici na različitim nivoima i kroz različite institucije onih velikih šefova čiji potpisi još stoje ispod Dejtonskog sporazuma odustali su od ovog dokumenta, izvrgli ga ruglu i onda su brže-bolje optužili srpsku stranu za njegovo kršenje i nepoštovanje.
I paradoksalno, istakao je on, istinske branioce „slova Dejtona“ podvrgli su sankcijama, kažnjavanjima i procesuiranju.
– Nakon gotovo 30 godina sve ovo je, ipak, postalo nepodnošljivo. Vrijeđa nam inteligenciju – poručio je Kalinić.
On je istakao da su uzaludni pokušaji da se sarajevska unitaristička elita pozove na unutrašnji dijalog i sporazumijevanje iako to može da bude ne samo blagotvorno nego i svrsishodno za sve narode u BiH.
Republika Srpska proslaviće 9. januara Dan Republike i 33 godine postojanja, a ovogodišnji slogan je „Za vječnost rođena“, te je objavljen i video-spot.
Deveti januar slavi se kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.