Karan: Proces protiv predsjednika Srpske – suđenje između dejtonske i nedejtonske BiH

8
Foto: SRNA

Komentarišući proces koji se vodi protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika, ministar unutrašnjih poslova i profesor ustavnog prava Siniša Karan, gostujući u političkom magazinu „Pečat“ RTRS-a, poručio je da je tim procesom nastavljena praksa kršenja Dejtonskog sporazuma, posebno Aneksa 4, odnosno Ustava BiH.

Istakao je da će se ovim procesom pokazati se da li je BiH suverena zemlja.

– Ovdje je suđenje između dejtonske i nedejtonske BiH. Između ustavne i neustavne. Pobjede li oni predsjednika Dodika, ova zemlja više nema smisla. Ona onda apsolutno živi kao protektorat u neustavnom životu i srušiće potpuno dejtonsku BiH. Pobjedi li predsjednik Dodik, BiH ima šansu da povrati svoj život. Ovo izdižem na ovaj nivo apstrakcije da ljudi shvate o čemu se ovdje radi. Dakle, sudi se Ustavu Republike Srpske, predsjedniku kojeg je izabrao narod. Sudi neko, čovjek koji se zove Šmit, po papiru koji je donio i rekao – ovo je zakon. Da apsurd bude još veći, to sude naše institucije koje su takođe neustavne – naveo je Karan.

Karan navodi da nema ustavnog osnova za formiranje ni Suda ni Tužilaštva BiH.

– Sve te nametnute institucije uvijek i vječno ostaće privremenog karaktera do momenta kada ne prođu i procesnu i materijalnu stranu. A procesna greška se zove „visoki predstavnik“ – jasno je podvukao Karan.

Karan naglašava da se ovdje se postavlja i pitanje da li će neko pristati da živi u protektoratu i tutorstvu.

– Bošnjačka politika smatra da njima odgovora protektorat, da im odgovoraju stranci u Ustavnom sudu, samo da bi svoje parcijalne bošnjačke ciljeve ostvarili na prostoru cijele BiH, a to je rušenje BiH. BiH nikada više neće biti unitarna država. Samo u državama kao što je BiH, u kojima su tri naroda dominatna, postoji jedan oblik zajedničkog života, a to je federalna država, i nikako drugačije – poručio je Karan.

O novoj američkoj administraciji: Ako nas puste na miru, već su uradili mnogo

Karan se osvrnuo i na nedavne amričke izbore za predsjednika i šta možemo očekivati od nove administracije u Vašingtonu.

– Kada se kaže zaštitite Dejtonski sporazum, misli se na to da se zaštite narodi. Državno uređenje u BiH je bio uzrok rata, ali i uzrok mira. Narodi u BiH učestvuju u političkoj vlasti, i to je Dejtonski sporazum. Ako nas puste na miru, već su uradili mnogo, jer ovdje samo tri naroda mogu zajednički i koncenzusom donositi odluke – poručio je Karan.

MUP je stub državnosti Republike Srpske

Karan je naglasio da je stanje bezbjednosti u Srpskoj veoma dobro.

– MUP Republike Srpske je stub državnosti u Srpskoj. Naša osnovna i najvažnija djelatnost je čuvanje ustavnog poretka. 782 pripadnika MUP-a dalo je život za Republiku Srpsku. Stanje bezbjednosti u Srpskoj je jako dobro, naši građani žive bezbjedno, ali nećemo spavati na lovorikama, jer već sutra možemo imati problem na koji moramo spremno odgovoriti. Kroz proces školovanja novih kadrova imaćemo sjajnu policiju. Treba nam nekoliko godina, ali nemojte sumnjati da ćemo imati patriotski odgojene i obučene kadrove koji će moći odgovoriti u punom kapacitetu u sve težim bezbjedonosnim vremenima koja su pred nama – zaključio je Karan.