Kecmanović: Lažnjak Šmit stoji iza smiješne inicijative Bećirovića i Komšića o tzv. državnoj imovini

8
Foto: presscentar.uns.org.rs

Zakon o državnoj imovini, koji su inicirali članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić samo je prepakovan zakon Kristijana Šmita o oduzimanju entitetskog vlasništva nad šumama, rijekama i poljoprivrednim zemljištem, ocijenio je za Srnu politikolog Nenad Kecmanović.

Kecmanović je poručio da se na takve neozbiljne ponude da vam nešto tek tako uzmu u kolokvijalnom govoru odgovara: „Treba li da vam još nešto damo i u gotovini?“.

– Smiješne su utoliko više što iza te inicijative stoje lažnjak Šmit, Komšić, koji nikoga ne predstavlja i Bećirović, koji je u Predsjedništvo BiH ušao kao kandidat jedne marginalne stranke unutar osmočlane koalicije – rekao je Kecmanović.

Prema njegovoj ocjeni, najsmješnije je što ta internacionalna klapa okupljena u Sarajevu nudi Banjaluci da Republika Srpska izvrši samoubistvo.

– Suđenjem izabranom predsjedniku Srpske ruše stub demokratske vlasti u Republici, a ovim zakonom joj oduzimaju vlasništvo na teritorijom. Ispada da očekuju da Srpska izvrši samolikvidaciju. Dali su nam konopac i na nama je samo da se objesimo – objašnjava Kecmanović.

Međutim, ukazuje on, taj film je već gledan početkom devedesetih, kada su na sceni bili ignorisanje interesa jednog konstitutivnog naroda, koordinisano djelovanje unutrašnjeg i spoljnog neprijatelja tog naroda i globalna medijska satanizacija tog istog naroda.

– I završilo se građanskim ratom u kome su Srbi odbranili Republiku Srpsku na pola BiH, iako je iza zluradih komšija stajala nikad moćnija takozvana međunarodna zajednica. Danas, pak, Dodik, dok mu sudinica Sena (Uzunović) svilen gajtan na čaršiji sprema, sjedi na svečanoj večeri kod (predsjednika Rusije Vladimira) Putina, sa (kineskim predsjednikom) Sijem, (bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom) Lukašenkom, (turskim predsjednikom Redžepom Tajipom) Erdoganom i ostalima u Kazanju na samitu BRIKS-u – istakao je Kecmanović.

On smatra da prva do Dodika, staložena i racionalna Željka Cvijanović, osnovano prognozira da će prijedlog zakona o državnoj svojini pasti na Parlamentarnoj skupštini BiH, kao i da postoji i čitav niz drugih ustavnih mehanizama kojim to Srpska može skinuti sa dnevnog reda.

– Ali, ne treba isključiti mogućnost da Šmit na nekoliko sati suspenduje Ustav i proglasi da srpski poslanici ne mogu da glasaju zato što su zainteresovano pristrasni. On je već pokazao da je spreman na takve, pa i veće ludorije – ukazao je Kecmanović.

Prema njegovom mišljenju, zbog toga bi možda komunikaciju sa predstavnicima kolektivnog Zapada i uslužnim bošnjačkim političarima trebalo prebaciti sa monotonog i dosadnog na drugi veseliji i primjereniji kolosijek.

– Recimo da Cvijanovićeva na sljedećoj sjednicu Predsjedništva BiH iznese srpski kontra prijedlog zakona o državnoj imovini, po kome bi javna imovina FBiH bila prenesena na Republiku Srpsku i dosljedno tome, da se prijestonica BiH preadresira iz Sarajeva u Banjaluku, da se Bošnjaci vrate vjeri pradjedova, te da se Dodik poglasi za predsjednika bez ograničenja mandata – naveo je Kecmanović.

Kako kaže, i po ovoj verziji zakona BiH bi postala jedinstvea i funkcionalnija.

– E, pa tako bi cijela BiH postala Srpska, graknuli bi iz Sarajeva! Da, ali po onoj prvoj verziji bila bi muslimansko-bošnjačka – zaključio je Kecmanović.

Bošnjački i hrvatski član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić na posljednjoj sjednici preglasali su srpskog člana Predsjedništva BiH Željku Cvijanović i usvojili prijedlog zakona o državnoj imovini.

Iz kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH saopšteno je da Predsjedništvo BiH ne može biti ovlašćeni predlagač zakona o državnoj imovini, jer ono u skladu sa Ustavom može predlagati samo zakone iz domena svojih nadležnosti, naglasivši da, prema Dejtonu, imovina ne pripada BiH, već isključivo entitetima.

– Ovaj prijedlog zakona će završiti isto kao što je završio i prijedlog o gasu, koji su ista dva člana Predsjedništva usvojila preglasavanjem prije godinu dana i koji je Kolegijum Predstavničkog doma odbio sa obrazloženjem da Predsjedništvo za tu materiju nije ovlašćeni predlagač, tako da se parlament BiH nije ni bavio tim prijedlogom – poručili su iz ovog kabineta.