Kojić: Cilj procesa protiv Dodika – dovesti u pitanje legitimitet Srpske u dejtonskom obliku

8
Foto: rcirz.org

Cilj procesa protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika“ Miloša Lukića da se dovede u pitanje legitimitet Srpske u dejtonskom obliku, što potvrđuju predstavnici „trojke“, Majkl Marfi i Kristijan Šmit, rekao je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić.

Da bi se došlo do tog cilja, Kojić je rekao kako treba „sankcionisati, presuditi i skloniti sa političke scene predsjednika Dodika“.

– Možemo da postavimo pitanje nekima ovdje iz Federacije BiH i političkim predstavnicima „trojke“, kao što je izjavio (član Naše stranke Predrag) Kojović da su oni takođe učestvovali u podizanju optužnice protiv Dodika i Lukića, što znači da možda oni, sa predstavnicima određenih ambasada, bolje znaju kako ide ovaj tok procesa nego svi mi koji smo u sudnici – rekao je Kojić.

Prema njegovim riječima, postoji situacija u kojoj se očigledno iza prostorija Suda BiH odvijaju zakulisne radnje koje su u suprotnosti sa krivično-pravnim postupcima i sa Zakonom o krivičnom postupku, što je viđeno tokom samog procesa.

– Ako ste imali situaciju u kojoj odbrana predlaže turistu Šmita da bude svjedok, a Sud to odbija na osnovu određenog navodnog pisma Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara na čelu sa Konakovićem, koje uz to nije došlo strankama u postupku, ni postupajućem sudiji, već na adresu Suda, samim tim vidimo da se neke stvari odvijaju izvan ove sudnice – istakao je Kojić.

On je naglasio da to nema nikakve veze sa pravnim procesima, te da je u tom smislu vrlo teško prognozirati ishod ovog postupka.

Prema njegovim riječima, jasno je kakvi su cilj i namjera, te na koji način će postupajući sudija tretirati sve dokaze Tužilaštva.

Kojić je podsjetio da je obaveza predsjednika Republike Srpske da potpisuje ukaze o proglašenju zakona, te dodao da, kada bi pravna struka to posmatrala, ovog procesa ne bi trebalo ni da bude.

Prema njegovim riječima, sve ove krivično-pravne anomalije i propusti trebalo bi da budu osnov isključivo za oslobađajuću presudu zbog nepostojanja dokaza.

– Ako to pokušaju da zanemare, zbog kršenja zakona o krivičnom postupku, sama ta činjenica je dovoljna da bude oslobađajuća presuda, ali u institucijama koje tumače pravo i sprovode pravdu, na žalost to nije bilo u ranijem periodu – zaključio je Kojić.

Pred Sudom BiH vodi se proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika Republike Srpske“ Miloša Lukića za „nepoštovanje odluka Kristijana Šmita“.