Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da je priča o takozvanom zakonu o državnoj imovini BiH potpuno završena na prvom koraku u Parlamentarnoj skupštini kad je Kolegijum Predstavničkog doma jasno dao do znanja da to nije nešto o čemu parlament može da raspravlja.
– Takozvani zakon o državnoj imovini je okončao svoju kratkotrajnu egzistenciju jer je Parlamentarna skupština na prvom koraku, na Kolegijumu Predstavničkog doma, jasno dala do znanja da to nije nešto o čemu može da raspravlja jer to nije ustavna nadležnost BiH i da Predsjedništvo BiH nije ovlašteni predlagač zakona te vrste. Tako da je ta priča potpuno završena – rekao je Kovačević za Srnu.
On je objasnio da je Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, izuzev za stvari koje kreću iz ovog doma kao inicijativa nekoga od delegata ili cjelokupnog Doma, drugi korak.
– S obzirom na to da nešto nije prošlo ni prvi korak, to znači da je ta priča završena i da je to kraj – zaključio je Kovačević.
Prema njegovim riječima, potrebno je još jednom ponoviti činjenicu da je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom, odnosno Aneksom četiri Ustava BiH, u kojem je jasno naznačeno koje su nadležnosti BiH, a među kojima ne postoji imovina.
– U sljedećem članu Ustava jasno piše da sve ono što nije izričito navedeno kao nadležnost BiH, a imovina nije, to pripada entitetima. U tom smislu potpupno je jasno da je 49 odsto teritorije BiH i ono što se na njoj nalazi Republika Srpska, što već znamo – naglasio je Kovačević.
Kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nije postigao saglasnost da je Predsjedništvo BiH ovlašteni predlagač zakona o „državnoj imovini BiH“ u skladu sa Ustavom BiH i Poslovnikom Predstavničkog doma.
– Obavještavamo vas da Kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, s jednim glasom „za“ i dva glasa protiv, nije postigao saglasnost da se odredi nadležna komisija za razmatranje Prijedloga zakona o državnoj imovini BiH – naveo je predsjedavajući ovog doma Denis Zvizdić u obavještenju Predsjedništvu BiH.
Članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić preglasali su 21. oktobra srpskog člana Predsjedništva Željku Cvijanović i usvojili prijedlog ovog zakona, dok je Cvijanovićeva tada izjavila da Predsjedništvo, prema Ustavu, nije ovlašteni predlagač zakona kada je riječ o materiji poput imovine.