Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da je Rusija zabrinuta zbog pokušaja spoljnih igrača da iskoriste tešku situaciju u Bjelorusiji za nametanje svojih pravila, istovremeno pozivajući Zapad da se prisjeti čime se završilo njihovo „posredovanje“ u Ukrajini 2014. godine.
– Događaji u Bjelorusiji nas veoma zabrinjavaju. Zabrinjavaju nas pokušaji da se iskoriste poteškoće sa kojima se trenutno suočava Bjelorusija, bjeloruski narod i rukovodstvo kako bi se spolja umiješali u te događaje, procese. Nije im cilj samo da se umiješaju, nego da bjeloruskom narodu nametnu pravila koja spoljni igrači smatraju korisnim za sebe. Niko ne krije da je riječ o geopolitici, borbi za postsovjetski prostor. Vidjeli smo tu borbu i u prethodnim fazama razvoja situacije nakon što je SSSR prestao da postoji. Posljednji primer je Ukrajina – istakao je Lavrov za televiziju Rusija 1.
On je naglasio da je ubijeđen da se bjeloruski narod samostalno može izboriti sa trenutnom situacijom.
– Nadam se da će Bjelorusi, kao i svi prijatelji Bjelorusa u inostranstvu, a Bjelorusija ima mnogo prijatelja, da će uspjeti da sami riješe svoja pitanja i da se neće slušati one kojima je Bjelorusija potrebna samo kao geopolitički prostor kako bi širili svoju destruktivnu logiku koja glasi „ili ste sa Rusijom, ili ste sa Evropom“ – rekao je Lavrov.
Prema njegovim riječima, tokom ukrajinskog majdana 2014. godine upravo s tom logikom „ili-ili“ istupali su mnogi zvaničnici zemalja Evropske unije.
– Sada govore o „posredništvu“ – čujemo prijedloge iz Litvanije i Poljske, neko je rekao da bi OEBS trebalo da bude posrednik – pozivam sve koji iznose takve ideje da to ne čine preko mikrofona, nego da to direktno predlože Bjelorusima, prije svega bjeloruskom rukovodstvu. Svi koji govore da je posredovanje jedini način da se izađe iz trenutne situacije, pozivam da ne zaborave kako su naše zapadne kolege „posredovale“ 2014. godine tokom majdana u Kijevu – upozorio je Lavrov.
Saopštenja baltičkih zemalja, Poljske kao i Evropskog parlamenta o situaciji u Bjelorusiji su isključivo geopolitičkog karaktera, ukazao je Lavrov.
– Ovo što sada čujemo iz evropskih prestonica, prije svega iz baltičkih zemalja, kao i iz Poljske, Evropskog parlamenta – tu se ne radi o predsjedniku Bjelorusije Aleksandru Lukašenku, ljudskim pravima i demokratiji. U pitanju je geopolitika, ta ista pravila koje naši zapadni partneri žele da uvedu u svakodnevni život na našem kontinentu i drugim delovima svijeta – smatra ruski ministar.
On je rekao da se nada da će Bjelorusi, koji su nezadovoljni rezultatima izbora u Belorusiji, pokazati spremnost za dijalog sa vlastima.
Lavrov je konstatovao da izbori u Bjelorusiji nisu bili idealni, ali da ih ne treba iskorišćavati za potkopavanje normalnog dijaloga između vlasti i društva.
– Izbori nisu bili idealni, i ima više dokaza koji ukazuju na to. To priznaje i bjelorusko rukovodstvo, koje pokušava da stupi u dijalog sa građanima, koji protestuju protiv onoga što smatraju kršenjem svojih prava – rekao je Lavrov.