Lideri članica BRIKS-a usvojili su Kazanjsku deklaraciju, u kojoj su zabilježeni rezultati samita i ruskog predsjedavanja organizacijom.
U Kazanjskoj deklaraciji navedeno je da zemlje BRIKS-a ističu značaj proširenja saradnje zasnovane na zajedničkim interesima i dalje izgradnje strateškog partnerstva.
Članice su istakle prijedloge o posredovanju za mirno rješavanje ukrajinskog sukoba kroz dijalog.
Osim toga, u Deklaraciji je pozdravljena upotreba nacionalnih valuta u finansijskim transakcijama, a članice su se založile i za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru.
U dokumentu je izražena zabrinutost zbog negativnog uticaja nezakonitih sankcija na globalnu ekonomiju.
Članice BRIKS-a pozvale su na veće učešće najmanje razvijenih zemalja, posebno iz Afrike, u globalnim procesima, te pozdravile značajnu zainteresovanost zemalja globalnog Juga za BRIKS.
U tekstu je izražena zabrinutost zbog eskalacije nasilja i pogoršanja humanitarne krize u Sudanu, a lideri u pozvali na prekid vatre.
Članice su potvrdile privrženost multilateralizmu i očuvanju centralne uloge UN u međunarodnom sistemu.
Osim toga, istaknuta je važnost nastavka sprovođenja strategije ekonomskog partnerstva do sljedeće godine u svim oblastima, a potvrđena je i podrška sveobuhvatnoj reformi UN, uključujući Savjet bezbednosti, radi povećanja njihove reprezentativnosti.
Članice BRIKS-a istakle su protivljenje jednostranim mjerama koje se uvode pod izgovorom borbe protiv klimatskih promjena.
U dokumentu su osuđeni napadi na zaposlene u UN i prijetnje njihovoj bezbjednosti, a vlasti Izraela pozvane su da odmah prekinu takva dejstva, javio je „Sputnjik“.
Samit BRIKS-a u Kazanju, kome prisustvuju predstavnici 36 zemalja i šest međunarodnih organizacija, počeo je juče i traje do sutra. Samit je završni događaj u okviru predsjedavanja Ruske Federacije BRIKS-om koji se održava pod motom jačanja multilateralizma za pravedan globalni razvoj i bezbjednost.
Članice BRIKS-a protiv jednostranih politički motivisanih sankcija
Zemlje-članice BRIKS-a oštro se protive i osuđuju praksu jednostranih politički motivisanih sankcija koje podrivaju razvoj drugih zemalja, navodi se u Kazanjskoj deklaraciji usvojenoj na 16. Samitu BRIKS-a.
– Duboko smo zabrinuti zbog remetilačkog efekta nezakonitih jednostranih prinudnih mjera, uključujući nezakonite sankcije, na svjetsku ekonomiju, međunarodnu trgovinu i postizanje ciljeva održivog razvoja – navodi se u deklaraciji.
Lideri BRIKS-a osudili su pokušaje da se razvoj podvrgne diskriminatorskim politički motivisanim praksama, ali ne ograničavajući se na jednostrane mjere prinude koje su nespojive sa principima Povelje UN, kao i eksplicitne ili implicirane političke uslovljenosti razvojne pomoći.
Kazanjska deklaracija nosi naslov „Jačanje multilateralizma za pravičan globalni razvoj i bezbjednost“, a dokument ima 43 stranice i sadrži 134 odredbe.
Samit BRIKS-a, koji je ključni događaj ruskog predsjedavanja ovom asocijacijom, počeo je juče i traje do sutra.
Grupu BRIKS su 2006. godine osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a Južnoafrička Republika joj se pridružila 2011. godine.
Njegove punopravne članice su 1. januara 2024. godine postale Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati. Istog dana Rusija je preuzela jednogodišnje rotirajuće predsedavanje BRIKS-om. Naredne godine Brazil preuzima mjesto predsjedavajućeg.
Članice BRIKS-a protiv politizacije borbe protiv terorizma
Lideri BRIKS-a obećali su da će preduzeti odlučne korake na suzbijanju širenja terorističke ideologije i radikalizacije i jačanju praktične saradnje u borbi protiv terorizma, navodi se u konačnoj deklaraciji usvojenoj poslije samita BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju.
– Obavezujemo se da ćemo preduzeti odlučne mjere za sprečavanje i ometanje širenja terorističke ideologije i radikalizacije, zloupotrebe savremenih tehnologija u terorističke svrhe, prekograničnog kretanja terorista, finansiranja terorizma i drugih oblika podrške terorizmu, podsticanja na činjenje terorističkih akata, kao i regrutovanje stranih terorističkih boraca – navodi se u zajedničkoj deklaraciji.
Članice BRIKS-a, kako ističu, posvećene su jačanju dalje međunarodne i regionalne saradnje radi sprečavanja i suprotstavljanja terorističkim prijetnjama na osnovu punog poštovanja suvereniteta i bezbjednosti država i u skladu sa Poveljom UN i međunarodnim pravom.
Lideri BRIKS-a odbacili su pokušaje politizacije pitanja borbe protiv terorizma i korištenja terorističkih grupa za postizanje političkih ciljeva, pozivajući na brzu finalizaciju i usvajanje Sveobuhvatne konvencije UN o međunarodnom terorizmu.
Takođe, izrazili su zabrinutost zbog porasta nasilja i tekućih oružanih sukoba u različitim dijelovima svijeta i ponovili posvećenost mirnom rješavanju sporova putem diplomatije, posredovanja, inkluzivnog dijaloga i konsultacija.
BRIKS posvećen borbi protiv nezakonitih tokova novca
Zemlje BRIKS-a saopštile su da su posvećene borbi protiv nezakonitih finansijskih tokova, uključujući korištenje kriptovaluta u ilegalne i terorističke svrhe, pranje novca i korupciju, navodi se u konačnoj deklaraciji Samita BRIKS-a u Kazanju.
– Ponavljamo našu posvećenost sprečavanju i borbi protiv nezakonitih finansijskih tokova, pranja novca, finansiranja terorizma, trgovine drogom, korupcije i zloupotrebe novih tehnologija, uključujući kriptovalute, u nezakonite i terorističke svrhe – navodi se u deklaraciji iz Kazanja.
Samita BRIKS-a Kazanju, kome prisustvuju predstavnici 36 zemalja i šest međunarodnih organizacija, počeo je juče i traje do sutra.
Samit je završni događaj u okviru predsjedavanja Ruske Federacije BRIKS-om koji se održava pod motom jačanja multilateralizma za pravedan globalni razvoj i bezbjednost.
Pozdravljena inicijativa o uspostavljanju platforme za trgovinu žitom
Članice BRIKS-a pozdravile su inicijativu Rusije da uspostavi platformu za trgovinu žitom koja će se u budućnosti proširiti i na druge poljoprivredne sektore, navodi se u Kazanjskoj deklaraciji sa 16. samita ove asocijacije.
– Ponovo potvrđujemo potrebu za razvojem poštenog poljoprivrednog trgovinskog sistema i implementacijom otporne i održive poljoprivrede – navodi se u dokumentu.
Članice se obavezuju da će minimizirati poremećaje i promovisati trgovinu u okviru poljoprivrede i đubrivima zasnovanu na pravilima sa ciljem da se obezbjedi neprekidan protok hrane i osnovnih materijala za poljoprivrednu proizvodnju koji bi trebalo da budu izuzeti od nepotrebnih restriktivnih ekonomskih mjera.
– U tom smislu mi podržavamo inicijativu ruske strane da uspostavi platformu za trgovinu žitom, u okviru BRIKS-a i da je kasnije razvije, uključujući proširenje na druge poljoprivredne sektore – navodi se u deklaraciji.
Putin: Usaglašena deklaracija sadrži procjenu situacije u svijetu i dugoročne ciljeve
Učesnici Samita BRIKS-a usvojiće konačnu deklaraciju koja sadrži generalnu procjenu situacije u svijetu i dugoročne ciljeve, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin.
– Pripremili smo konačnu deklaraciju, koja sadrži generalnu procjenu stanja stvari u svijetu, sumira rezultate ruskog predsjedavanja BRIKS-om i definiše uputstva za dugoročnu saradnju – rekao je Putin na proširenom sastanku u okviru Samita BRIKS-a u Kazanju.
On je naglasio da članice BRIKS-a planiraju da proslijede deklaraciju Ujedinjenim nacijama, kao zajednički dokument.
Putin je istakao da su svi partneri BRIKS-a privrženi nastavku stvaranja svjetskog sistema koji je više demokratski.
Državni ministar Ujenjinjenih Arapskih Emirata Ahmed bin Ali el Sajeg izjavio je da će deklaracija BRIKS-a biti važan korak ka jačanju interakcije članica organizacije i suočavanju sa izazovima.