Srbi su na pravoj strani istorije, kao što su uvijek i bili, i zato su 9. januara 1992. godine, prije početka rata u BiH, a na osnovu samoopredjeljenja naroda po Povelji UN, formirali svoju državu – Republiku Srpsku čija je 33. godišnjica svečano proslavljena i ove godine, istakao je pravnik Slavko Mitrović.
– To je bilo u skladu sa Aneksom četiri koji je dejtonski Ustav BiH i koji je odredio da „svi zakoni i propisi koji budu na snazi na teritoriji BiH kada Ustav stupi na snagu ostaju na snazi u mjeri u kojoj se ne kose sa Ustavom“ – napisao je Mitrović u kolumni za Glas Srpske.
On je naveo da je na snazi ostao i Zakon o slavama i svetkovinama koji je 17. decembra 1992. godine donijela Narodna skupština Republike Srpske i kojim je 9. januar određen kao Dan Republike koji je obilježavan od 1993. godine, zavisno od uslova koji su bili za vrijeme rata.
– Nakon rata to su bile svečane akademije, dodjela odlikovanja i podsjećanje na bitke i stradanja naroda u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Dolazili su gosti iz cijele BiH, ali i regiona, strane diplomate, prijatelji i državnici. Ništa nije bilo sporno ni za Bošnjake, Hrvate, Federaciju BiH, strane ambasadore – podsjetio je Mitrović.
On je ocijenio da praznici u Republici Srpskoj i FBiH jasno govore – ko je ko i šta je šta.
– Srbi i Republika Srpska, kao država srpskog naroda i svih koji u njoj žive, praznikom je odredila 9. januar 1992. godine kao dan nastanka Republike Srpske u skladu sa plebiscitom srpskog naroda održanim 9. i 10. novembra 1991. godine, imajući u vidu pravo naroda na samoopredjeljenje po Povelji UN i u skladu sa tada važećim Ustavom SFRJ kojim je određeno pravo da narodi Jugoslavije, a ne i republike u njenom sastavu, imaju pravo na samoopredjeljenje, uključujući pravo na otcjepljenje – piše Mitrović.
On je napomenuo da je drugi značajan praznik za srpski narod i Republiku Srpsku 21. novembar kao dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, kao i 9. maj kao Dan pobjede nad fašizmom koji neki nazivaju Dan Evrope.
Mitrović je naglasio da se u FBiH, tačnije kod Bošnjaka, kao praznik ne prihvata ni 21. novembar kao dan parafiranja, a ni 14. decembar 1995. kao dan potpisivanja mirovnog sporazuma u Parizu.
On kaže da je nepoznato zašto im nije praznik ni 9. maj kao Dan pobjede nad fašizmom.
– Zato im je praznik 1. mart kao „dan nezavisnosti BiH“ kojim obilježavaju neustavni referendum 29. februara i 1. marta 1992. godine, kada su samo muslimani i Hrvati izašli na glasanje, a Srbi nisu. Referendum je održan, na Baščaršiji je kriminalac Ismet Delalić Ćelo ubio srpskog svata Nikolu Gardovića i ranio pravoslavnog sveštenika – podsjetio je Mitrović.