Nijemci rutinski protiv Danaca do četvrtfinala Evropskog prvenstva

3

Fudbaleri Njemačke savladali su Dansku 2:0 u osmini finala Evropskog prvenstva. Nijemci će igrati četvrto četvrtfinale na posljednjih pet nastupa na kontinentalnim šampionatima.

Fudbaleri Njemačke plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Utakmica protiv Danske je bila veoma izbalansirana i zanimljiva, pogotovo u drugom poluvremenu. Njemačka je imala više kvalitetnih akcija i zaslužila je pobjedu.

Navijači i fudbaleri Njemačke nastavljaju san o finalu u Berlinu, a do glavnog grada put će ih voditi preko Štutgarta i prije svega teškog četvrtfinala. Rival će im biti pobjednik iz duela Španija-Gruzija.

Izuzetno je bilo lijepo vidjeti odličan timski duh Nijemaca koji je poslije jedne Rudigerove reakcije na kraju utakmice postao samo snažniji. Rudiger je demonstrirao veliku želju nakon blokade šuta protivničkog igrača, a onda burno proslavio taj potez.

Danska se borila tokom cijelog meča, ali jednostavno Njemačka je imala bolju organizaciju i sistem igre. Izabranici selektora Kaspera Julmanda su s vremena na vrijeme imali inicijativu, ali nisu uspjeli u potpunosti da uspostave bolju igru kako bi stigli do gola.

Prvo poluvreme je otvoreno golom Nika Šloterbeka u trećem minutu koji je poništen, zbog prekršaja Jozue Kimiha nad Skov Olsenom, kako bi omogućio prolaz Šloterbeku do peterca Danske. Julmandov tim je bio sigurniji kako je meč odmicao, ali je u trenutku kada je u potpunosti preuzeo kontrolu došlo do prekida meča usled grmljavine i pljuska koji je zadesio Dortmund. Zbog nevremena, fudbaleri su se povukli sa terena. Poslije desetak minuta suspenzije meča, igrači su ponovo nastavili s igrom.

Do kraja prvog poluvremena igra je bila izuzetno dinamična, ali ipak nije bilo golova.

Fudbaleri Danske su krenuli ofanzivno u drugom poluvremenu, u 48. minutu su uspjeli da zatresu protivničku mrežu preko Joakima Andersena. Međutim, gol je poništen zbog prethodnog ofsajda u kome se našao Tomas Dilejni.

Njemačka je nedugo potom povela 1:0, u 53. minutu iz penala bio je precizan Kai Haverc. Do penala je došlo poslije toga što je lopta pogodila Andersena u ruku u šesnaestercu Danske, ali je sudija Majkl Oliver dozvolio da se meč nastavi. Sudije iz VAR sobe su pozvale engleskog arbitra da pogleda spornu situacija, a Oliver je dosudio penal za Njemačku, koji je sigurno izveo Haverc.

Fudbaleri Njemačke su imali veliku šansu u 59. minutu. Haverc je istrčao kontru, prevario Šmajhela, a onda je šutirao pored gola. Njemačka je u 68. minutu povela 2:0 preko Musijale, koji je savladao Šmajhela.

Njemačka je u finišu imala priliku da stigne do ubjedljivije pobjede. Florijan Virc je prvom minutu nadoknade vremena postigao gol, koji je poništen zbog ofsajda. Nekoliko minuta kasnije ponovo je u prilici bio Haverc, Šmajhel je zaustavio njegov udarac, a sudija Oliver je potom svirao kraj utakmice.

Tehnologija povezana s loptom pokazala je da je defanzivac Danske Joakim Andersen rukom dodirnuo loptu unutar šesnaesterca.