Bivši predsjednik Republike Srpske Biljana Plavšić izjavila je da je srećna što će Republika Srpska uskoro proslaviti 32 godine postojanja i poručila da Srbima treba mudrosti i zajedništva.
– Republika Srpska duže traje nego neki događaji u našoj istoriji. Ima i na čemu da se čestita 9. januar. Da li je sada sve napetije ili se to nama čini, ali imam utisak, da što duže traje, to je sigurnije da će potrajati – rekla je Srni Plavšićeva.
Ona je ocijenila da je aktuelna situacija takva da se ne može ne strepiti za Republiku Srpsku, ali i istakla da je srpski narod navikao na nevolje jer mu je kroz istoriju uvijek bilo teško.
Plavšićeva je ukazala da pokušaji da se Srbija destabilizuje predstavljaju opasnost i za Republiku Srpsku i pozdravila stav predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o značaju zajedništva Srbije i Republike Srpske.
– Naravno da je redoslijed ovakav za zajedništvo – Srbija, pa Republika Srpska. Naravno Kosovo je jako važno. Ako to dozvolimo priznanje samoproglašenog Kosova, mislim da ćemo nestati – rekla je Plavšićeva.
Ona je ocijenila da je Zapad pokazao bezobzirnost tokom proteklih godina, vršeći pritiske da se „uništava međunarodni Dejtonski sporazum“.
– Ovi Zapadnjaci, toliko su bez ikakvih obzira! Međunarodni dogovori, ako se već usvoje, moraju da se poštuju – rekla je Plavšićeva.
Ona je poručila da je za dobrobit Srba potrebno da imaju „smisao za trajno i solidno“, a da, suprotno od toga – rukovođenje ličnim interesima, ugrožava srpske nacionalne interese i na kraju i ugrožavanje svakog pojedinog pripadnika srpskog naroda.
– Pameti treba i zajedništvo – poručila je Plavšićeva.
Ona je upozorila da se „sve mijenja u svijetu“ i da globalne promjene idu u pravcu toga da „mali nestaju“.
– Ali ja se nadam i Boga molim, da ćemo preživjeti. Ono što je urađeno /stvaranje i očuvanje Republike Srpske/ velika je stvar. Radujmo se 9. januaru – poručila je Plavšićeva.
Republika Srpska će 9. januara proslaviti Dan Republike i 32 godina postojanja.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.