Politička nestabilnost i moguća finansijska kriza u Francuskoj plaši investitore koji su počeli da rasprodaju tamošnju imovinu i tako podigli premiju rizika na desetogodišnje državne obveznice u odnosu na njemačke ekvivalente na najviši nivo od 2012. godine.
Kako se navodi, troškovi zaduživanja u Francuskoj su sada na istom nivou kao u Grčkoj, prenosi Blumberg.
Vlada premijera Mišela Barnijea zavisi od podrške desničarskog Nacionalnog okupljanja koje predvodi Marin le Pen, a ona je na početku debate o budžetu zauzela konstruktivan pristup i tvrdila da njena stranka neće nastojati da izazove politički haos.
Le Pen je, ipak, u posljednje vrijeme oštro kritikovala vladu zbog toga što nije prihvatila sugestije Nacionalnog okupljanja prilikom izrade budžeta, a ulagači sada sve više vjeruju da je ona spremna da joj uskrati podršku i pokrene nova politička previranja u zemlji.
Francuske finansije su i bez najnovije krize pod teretom visokog duga, a budžetski deficit će ove godine prema planovima vlade iznositi 6,1 odsto BDP umesto 4,4 odsto kako je bilo prvobitno planirano.
Barnije planira da smanji budžetski deficit na pet odsto BDP u 2025. uz povećanje poreza i smanjenje potrošnje.
Francuzi treba da rade više da bi zemlja održala svoj socijalni model, saopštio je početkom mjeseca ministar privrede Francuske Antoan Arman.
On je naveo da je situacija oko francuskih javnih finansija „izuzetno zabrinjavajuća“ i založio se za povećanje broja radnih sati u zemlji, prenio je Figaro.