Portugalci bez muke do prvog mjesta, bizaran autogol štopera Turske obilježio meč

11

Fudbaleri Portugala savladali su Tursku sa 3:0 u meču drugog kola grupe F Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Više je navijača uletjelo na teren „Dortmund arene“ u namjeri da „ukrade“ selfi sa Kristijanom Ronaldom (4), nego što je Turska imala šuteva u okvir gola (3).

Ako bi se cijela utakmica svela na jedan potez, to bi svakako bio autogol štopera Turske Akajdina u 29. minutu za prednost Portugala 2:0. Propala kontra Portugalaca sa terenskom inicijativom u tim momentima krunisana je neočekivanim pogotkom usled nesporazuma Akajdina i mladog golmana Bajindira. Od tog trenutka slijedi potpuna promena na terenu.

Selektori Portugala i Turske načinili su određene promjene pred meč. Roberto Martinez se okrenuo na 4-3-3, dok je Vinčeno Montela svoje supertalentovane tinejdžere Gulera i Jildiza ostavio na klupi.

Najozbiljniji period prijetnje Turaka bio je do 10. minuta sa neuspjelim uklizavanjem Akturkoglua pokraj lijeve stative kao najvećom prijetnjom po golmana Koštu.

Napadi po desnom stranu turske odbrane rezultirali su golom Bernarda Silve u 21. minutu. Odlična akcija započeta po lijevom krilu. Nuno Mendeš se ubacio u prostor po ivici kaznenog prostora, dobivši loptu od Leaa pokraj same aut-linije. Slijedi ubacivanje u kazneni prostor pravo do Silve iz „trećeg plana“.

Osam minuta kasnije uslijedio je pomenuti potez Akajdina, koji je uspio do kraja prvog poluvremena da dobije žuti karton, a da meč završi ranije zbog povrede. Partija za zaborav.

Turke je „dotukao“ gol Bruna Fernandeša u 56. minutu. Valja istaći nesebičnost Kristijana Ronalda, koji se odlučio da asistira saigraču za laku egzekuciju, umjesto da postane najstariji strijelac u istoriji Evropskih prvenstava.

Portugal sa maksimalnih šest bodova dočekuje Gruziju u posljednjem kolu, dok će se Turci protiv Čeha boriti za prolaz dalje. Ekipi Vinčenca Montele odgovaraju pobjeda i remi za drugu poziciju.