Prva utakmica bez golova kad joj se niko nije nadao – remi Holandije i Francuske

15

Fudbaleri Holandije i Francuske odigrali su bez golova (0:0) utakmicu drugog kola grupe D Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Nepravedno bi bilo napisati da je derbi duel Holandije i Francuske u grupi D bio potpuno nezanimljiv i bez sadržaja, ali ostaće zabilježen u fudbalskoj istoriji kao prva utakmica bez golova na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj.

Neće se ni jedni ni drugi mnogo nasekirati zbog toga jer nakon dva kola imaju po četiri boda i praktično su obezbijedili plasman u nokaut fazu takmičenja. Pitanje je samo ko će u osminu finala sa kog mjesta, a na odgovor će se čekati do 25. juna, kada u posljednjoj rundi Holandija igra protiv Austrije, a Francuska protiv već prežaljene Poljske.

Početak meča u Lajpcigu nikako nije nagovještavao da neće biti golova, pošto su obje reprezentacije ušle ofanzivno i smjelo. Šanse su se tokom uvodnih 20 minuta ređale na oba kraja terena.

Nisu navijači stigli ni da sjednu na svoje stolice nakon intoniranja himni, a Frimpong je pokazao koliko je brz i hitar. Pobjegao je odbrani Francuske i dobio pravovremen pas, ali mu je nakon trka ponestalo snage za snažniji šut, pa je golman Menjon spriječio da već u prvom minutu na semaforu piše 1:0.

Francuzi su do vođstva mogli u 14. minutu, ali su se Grizmanove noge, prvi i ne i poslednji put u Lajpcigu, posvađale u nezgodnom trenutku. Rabio je neočekivano od Tirama dobio odličnu loptu na petercu i nesebično (čitaj nepotrebno) riješio da je proslijedi Grizmanu, koji se žestoko spetljao, promašio cijeli fudbal i pao na zadnjicu.

Kada su i jedni i drugi propustili priliku da rano steknu prednost, nakon dvadesetak minuta atomskog fudbala, tempo je značajno opao. Igralo se u sporijem ritmu i opreznije, pretežno na sredini terena, kao da su i jedni i drugi naprasno shvatili da i nema prevelike potrebe da rizikuju.

Holanđani su u dva navrata, za svega nekoliko minuta, znalački iskoristili brzinu svojih ofanzivaca i zaprijetili iz kontranapada, ali je prvi završen tako što je izblokiran udarac Frimponga, a nešto kasnije je Simons traljavo šutirao.

I drugo poluvreme je počelo tromo. Holanđani su u potpunosti prepustili loptu protivnicima i odlučili da ih čekaju na svojoj polovini. Kružili su „trikolori“, dodavali se i petljali, ali nisu se usuđivali odlučnije da krenu u ofanzivu. Kako se utakmica bližila kraju, postalo je jasno da će sve veću ulogu igrati činjenica da, zapravo, i jednima i drugima odgovara remi.

Čuameni je u 63. minutu imao solidnu šansu, kada je nakon centaršuta sa desnog boka bio najviši u skoku. Školski je šutirao glavom, ali je lopta završila malo preko prečke.

Mnogo opasnije po golmana Verbrugena bilo je (ili je trebalo da bude) dva minuta kasnije, ali se indisponirani Grizman još jednom, nakon prelijepe akcije Francuza i dobrog Kanteovog pasa, neobjašnjivo zbunio i spetljao. Drugi put večeras našao se sam i neometan na petercu, ali je loše primio loptu i, posljedično, traljavo šutirao – toliko trljaljvo da mu je golman Holandije skinuo čist zicer.

I kada se činilo da Francuzi prete sve češće i žešće, šokirao ih je u 69. minutu Ćavi Simons, ali su onda njega šokirale engleske sudije. Depaj je spretno šutirao iz okreta, Menjon odbranio, a Simons natrčao na odbitak i smestio ga u mrežu – uzalud. Gol je poništen zbog ofsajda jer je Damfris, iako nije ni pokušao da krene ka lopti, zasmetao golmanu Menjonu u trenutku kada je Simons šutirao. Dugo su u VAR sobi većali da li je odluka sudija na terenu ispravna i na kraju je potvrdili.

Nakon poništenog gola Simonsa i dinamičnih desetak minuta, koji su podsetili na početak meča, tempo je ponovo opao i uspavanka je nastavljena. Kao da su se Holanđani grdno razočarali, a Francuzi uvideli da moraju biti oprezniji. I bili su, pa je nakon 95. minuta i posljednjeg zvižduka sudije Tejlora na semaforu ostalo nepopularnih 0:0.

Možda ne bi bilo tako da „trikolori“ nisu igrali bez svog najboljeg igrača – Kilijana Mbapea, koji je na utakmici protiv Austrije polomio nos. Izbjegao je operaciju i spreman je da zaigra sa maskom, ali je selektor Didije Dešan večeras odlučio da ga ostavi na klupi, poštedi i sačuva za važnije borbe koje slijede.