
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto istakao je da Mađarska sa ovim rukovodstvom nikada neće uvesti sankcije demokratski izabranim rukovodiocima Republike Srpske.
On je naglasio da Mađarska smatra da je progon predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika političke prirode i da je opasno to što se radi protiv njega.
– To je „lov na vještice“ koji može da potkopa bezbjednost na tom području. Za nas koji živimo u susjedstvu je ključna stabilnost na tom području – naveo je Sijarto na konferenciji za novinare nakon sastanka u Budimpešti sa srpskim članom i predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović.
On je naglasio da bez stabilnosti Srpske nema ni stabilnosti regiona.
Odluke koje donosi EU potkopavaju mir u regionu
Sijarto je rekao da je evropska politika u vezi sa zapadnim Balkanom apsurdna i opasna, a odluke koje se donose fundamentalno potkopavaju mir u regionu.
Sijarto je rekao novinarima nakon sastanka sa srpskim članom i predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović u Budimpešti da prijetnje sankcijama i sprečavanje političkog djelovanja legitimno izabranim liderima dovodi do nestabilnosti i opasnih sitacija.
– Svaka zemlja ima pravo da odlučuje i svojoj sudbini i svojim vođama i tu nema mjesta za uplitanja sa strane – rekao je Sijarto na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Cvijanovićevom.
On je istakao da su mir i spokojstvo Balkana od velikog značaja i da je potreban kontinuirani dijalog.
– Dok sa jedne strane predsjednik SAD Donald Tramp čini sve da nastupi mir u Evropi, evropski lideri sve rade suprotno minirajući ga – rekao je Sijarto.
On je ukazao da Mađarska vodi odgovornu bezbjednosnu politiku sa susjedima i da politika EU moraju biti ozbiljno promijenjena.
– Imamo ambicije da se napravi preokret od 360 stepeni da bi se dosadašnja praksa promijenila i da se razgovara sa zvaničnicima Balkana – rekao je Sijarto.
Stabilnost Balkana ključna za bezbjednost Evrope
Sijarto je rekao da su stabilnost Balkana i mir od ključnog značaja za bezbjednost evropskog kontinenta.
Sijarto je rekao da EU u svojoj politici mora uvesti ozbiljne promjene, te da ne treba da se govori o liderima zemalja Balkana, već sa njima da se razgovara.
On je naglasio da svaka zemlja ima svoje pravo da sama odlučuje o svojoj sudbini i budućnosti i o svojim vođama.
– I tu nema mjesta nikakvom uplitanju sa strane. U saradnji Mađarske i Republike Srpske poštujemo demokratsku odluku građana i tako sarađujemo sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom i rukovodstvom BiH – istakao je Sijerto nakon sastanka sa srpskim članom i predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović.

Prema njegovim riječima, situacija je takva da je evropska politika u vezi sa Balkanom neodgovorna, opasna i apsurdna jer je očigledno da je to za Evropu novi bezbjednostni problem.
On je naglasio da Mađarska vodi odgovornu politiku sa susjedima i da je u tom duhu sasvim jasno da su mir i stabilnost Balkana za nju od izuzetnog značaja.
– Mir i stabilnost su neizostavan uslov na Balkanu, a to je kontinuirani dijalog koji se oslanja na uzajamno poštovanje – rekao je Sijarto.
EU bi trebalo da pregovara, a ne da uvodi kontracarine
Ministar Sijarto izjavio je da bi Evropska komisija trebala da pregovora sa SAD, a ne da uvodi kontracarine koje će dovesti do poskupljenja velikog broja proizvoda u Evropi.
– To će dovesti do povećanja cijena troškova do 18 milijardi forinti, od kontaktnih sočiva do drugih proizvoda. To je najgora moguća mjera koja se može zamisliti – rekao je Sijarto na zajedničkoj konferenciji za novinare sa srpskim članom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović u Budimpešti.
Sijarto je naglasio da je trebalo da se pregovara sa Amerikancima prije uvođenja carina.
– Ako se to nije dogodilo, onda sad treba pregovarati, ne kako će biti veće carine već bi trebalo pregovarati kako ćemo smanjiti te terete, a ne uvođenje kontracarina, koje su najgore moguće rješenje – naveo je Sijarto.
On je dodao da će to izazvati još veće štete građanima EU.
Sijarto je potvrdio da je Mađarska glasala da EU ne uvede kontracarine prema SAD.
– Mi smo glasali kao jedina članica EU i to smo učinili zbog toga jer ako čovjeku polome jednu nogu onda nije rješenje da on puca i u svoju drugu nogu. Moguće je da pokuša da izliječi ranu koju su napravili neki drugi – naglasio je Sijarto.
On je dodao da će Mađarska tako glasati i ubuduće i da treba pregovarati.
Članice EU odobrile su kontramjere na uvođenje američkih carina od 25 odsto na uvoz evropskog aluminijuma i čelika u SAD, saopštila je Evropska komisija.
Sijarto je rekao da je sa Cvijanovićevom razmotrio bezbjednosna pitanja Balkana, s obzirom na to da je briselska politika postala praktično apsurdna u momentu kada predsjednik SAD Donald Tramp čini sve u interesu toga da konačno nastupi mir u Evropi, a evropski političari u susjedstvu čine sve da nastojanje.
– Naravno da je sve to apsurdno. Isti apsurd se može uočiti i u politici Brisela u odnosu na Balkan – rekao je Sijerto i dodao da se donose redom odluke i izjave u Zapadnoj Evropi koje fundamendalno potkopavaju mir regiona.