
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić poručio je danas tokom sjednice Doma da se borba za ravnopravnost ne smije shvatiti kao uvreda.
Špirić je podsjetio da je dugo u institucijama vlasti, te da ne pamti od Dejtona do danas početak sjednice poput današnjeg.
– U njemu se, po mom viđenju, nazire željeni koncept BiH po viđenju Bošnjaka – istakao je Špirić.
Predsjedavajući Doma naroda je ukazao da je Poslovnik jasan i da je BiH zemlja ravnopravnih naroda i građana.
– Prevelika želja manifestacionog obraćanja građanima bojim se da nas udaljava od suštine i bilo bi dobro da delegati razgovaraju licem u lice. Kada ponestane argumenata, nažalost, pojedinci kreću u prizivanje da postoje i druge metode nervoznih ljudi i građana. To je, vidite, najgori scenario za BiH – rekao je Špirić.
On je izrazio žaljenje što neke stvari u ovom domu može da tumači kao prijetnju, te je zamolio delegate da se sa uvažavanje odnose jedni prema drugima bez obzira na složenost tema o kojima se raspravlja.
– To traži ozbiljne rasprave, lišene uvreda i podmetanja – rekao je Špirić.
Govoreći o prohodnosti zakonskih akata, Špirić je podsjetio da je od 16. februra 2023. godine do 15. februara 2025. godine održano 15 redovnih i 11 hitnih sjednica Doma naroda i uvojeno 27 zakona.
Špirić je ukazao da je najveći broj zakona usvojen upravo u vrijeme kada je on predsjedavao Domom naroda.
– Za vrijeme predsjedavanja (Kemala) Ademovića bile su hitne (sjednice) i tri redovno, dok ste za vrijeme predsjedavanja Dragana Čovića demonstrativno blokirali Dom i sedam mjeseci nije održavano redovno zasjedanje – naveo je Špirić i podsjetio da su se pravili kompromisi.
Predsjedavajući Doma naroda je rekao da je protekla sjednica jedina hitna na kojoj su usvojena tri zakona koji su od interesa građana.
– Vi ste odlučili da nastavite blokadu Doma. Dnevni red je utvrđen. Dobio sam zahtjev šest delegata za nastavak svjednice, u Poslovniku stoji predsjedavajući će da cijeni kada će biti nastavak sjednice i hoće li ga biti. To je poslovnički – rekao je Špirić.
On je upitao da li se 30 godina od Dejtona došlo u situaciju da se jednom konstitutivnom narodu kaže da nisu bitni.