PDP i SDS su još prošle godine trasirali put BiH ka NATO-u, ali su tek nakon što su izgubili mogućnost ostanka na vlasti u Savjetu ministara promijenili priču, te počeli optuživati i ucjenjivati SNSD u vezi sa prihvatanjem ANP-a.
Tačnije, Mladen Ivanić je još u martu 2018. godine, kao član Predsjedništva BiH, prihvatio Strategiju spoljne politike BiH od 2018-2023. u kojoj je jasno navedeno da je „nastavak provođenja aktivnosti u odnosu na NATO prioritet institucija BiH“.
– Prioritetne aktivnosti biće prvenstveno usmjerene ka aktiviranju i provpđenju MAP-a. Aktiviranje MAP-a, za koji postoji širok konsenzus u BiH, omogućava da svi subjekti odbrane u BiH nastave s provođenjem aktivnosti u odnosu na NATO, koje su utvrđene Zakonom o odbrani BiH. Aktiviranjem MAP-a, BiH će dodatno unaprijediti svoje institucije i svoju spremnost u domenu odbrane i sigurnosti, te tako i dodatbno afirmisati BiH kao poželjnu zemlju za strane investicije – navedeno je u Strategiji.
Teško je povjerovati da je Mladen Ivanić glasao u Predsjedništvu BiH za ovakav dokument bez znanja koalicionog partnera, SDS-a, odnosno Mirka Šarovića ili Vukote Govedarice.
Ovo pokazuje i da je Mladen Ivanić bio apsolutno siguran u pobjedu na izborima u oktobru iste godine i da je potpuno svjesno preoceduralno trasirao put za slanje ANP-a u NATO nakon izbora.
– Insistiranje SDS-a i PDP-a na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske povodom Programa reformi BiH, koji je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine usvojilo i tako deblokiralo formiranje vlasti na nivou BiH, nije ništa drugo nego pokušaj da se sadašnji član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, optuži za navodno donošenje odluka štetnih za Republiku Srpsku. Činjenica da Dodik nije prihvatio ANP, već Program reformi, predstavlja veliki uspjeh njegove politike u zaštiti interesa Republike Srpske – smatraju politički analitičari.