Šulić: Banjaluka domaćin najvećeg sajma turizma u BiH

23
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić rekao je da Srpska može biti ponosna na to da se u Banjaluci održava najveći sajam turizma u BiH koji će okupiti više od 150 izlagača iz različitih zemalja.

Šulić je istakao da Međunarodni sajam turizma mnogo znači za promociju Republike Srpske.

On je naveo da će sajam, koji počinje sutra, biti organizovan na oko 1.500 metara kvadratnih, a najveći prostor je zakupila Crna Gora.

– To govori da im je vjerovatno stalo do turista koji dolaze iz Republike Srpske i Federacije BiH na crnogorsko primorje – rekao je Šulić na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade Srpske.

On je napomenuo da je sa crnogorskim kolegom nedavno razgovarao o integrisanju graničnih prelaza, kako bi se riješi problem dugog čekanja na granici ljudi koji idu na crnogorsko primorje.

Šulić je naveo da je, prema pokazateljima Zavoda za statistiku, već u januaru ove godine bilo 6.000 noćenja više nego u istom periodu 2023. godine, koja je bila rekordna u oblasti turizma.

On je napomenuo da je Srpska nedavno jedinstveno nastupila na sajmu u Beogradu.

– Oko 500 metara kvadratnih zakupljenog prostora na jednom dijelu sajma, faktički smo napravili ulicu Republike Srpske, imali smo puno izlagača sa različitim promocijama koje su bile jako posjećene i siguran sam da ćemo rezultate tog sajma vidjeti u broju dolazaka turista iz Srbije, ali i regiona u Republiku Srpsku – zaključio je Šulić.

Četvrti Međunarodni sajam turizma u Banjaluci zvanično će biti otvoren sutra u Sportskoj dvorani „Centar“.

Ova sajamska manifestacija održava se u organizaciji kompanije „RS konsalting end trejd“ uz institucionalnu podršku Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske i grada Banjaluka kao domaćina.

Jahorina postala primamljivo mjesto za ulaganje

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić smatra da Pravobranilaštvu BiH, Kristijanu Šmitu i svima drugima smeta što se prodaje zemljište na Jahorini, jer je ona postala primamljivo mjesto za ulaganje.

– Ponosan sam na ono što je uradila Vlada Republike Srpske da bi se povećao poslovni ambijent na Jahorini – rekao je Šulić, dodajući da bi volio da takav poslovni ambijent postoji i na Bjelašnici ili na nekom drugom turističkom kompleksu u Federaciji BiH (FBiH).

Šulić je novinarima u Banjaluci rekao da je zemljište na Jahorini na javnoj licitaciji prodato iznad tržišne vrijednosti.

– Do sada je uvijek bila situacija da je zemlja prodavana ili davana ispod cijene ili potpuno besplatno nekom od investitora – rekao je Šulić.

On je napomenuo da se sva prodaja zemljišta na Jahorini vrši na osnovu Zakona o stvarnim pravima Republike Srpske.

– Sve je u skladu sa zakonom i propisima Republike Srpske. Svi koji kupuju zemlju na Jahorini neposrednom pogodbom, kupuju po tržišnoj cijeni koju je proglasio vještak – pojasnio je Šulić.

On je rekao da učesnik javne licitacije, odnosno kupac ima rok do 12. marta da uplati iznos sredstava za zemljište.

Prema procjeni Olimpijskog centra, kaže Šulić, trenutno se na Jahorini gradi u vrijednosti većoj od tri milijarde KM.

Šulić je naveo da FBiH nije stalo da bilo kojom pravnom odlukom popravi stanje u ovoj oblasti u tom entitetu, već želi da bude samo politički instrumenti zaustavljanja privrednog razvoja u Republici Srpskoj.

Kompanija „Drvo-eksport“ iz Teslića kupila je zemljište na Jahorini za 41 milion KM čime je krenula u realizaciju velikog projekta izgradnje ukupno sedam objekata hotela, apart-hotela koji će imati oko 80.000 metara kvadratnih.

Ukupno je planirano da se na Jahorini investira više od pola milijarde KM, rečeno je ranije u toj kompaniji.