Direktor Uprave za indirektno oporezivanjem BiH Zoran Tegeltija izjavio je da su budžetom zajedničkih institucija predviđena sredstva za zapošljavanje novih 50 radnika u UIO, koji trenutno ima skoro 1.000 radnika manje nego što propisuje Pravilnik o sistematizaciji.
Tegeltija je rekao da očekuje dalju podršku zapošljavanju u UIO, jer je sadašnji broj zaposlenih ispod minimuma.
– Konkursom koji je u toku predviđeno je zapošljavanje 50 pripravnika i to 25 ekonomista, 15 inženjera različitih struka i 10 pravnika. To je stvar koja će pomoći Upravi, jer će mladi donijeti novu energiju – rekao je Tegeltija.
On je istakao da je Pravilnikom o sistematizaciji predviđeno 3.319 radnih mjesta, a da je trenutno u UIO 2.365 zaposlenih.
Tegeltija je naveo da je najlošije popunjena glavna kancelarija u Banjaluci, kao i neki od odsjeka u Regionalnom centru u Banjaluci.
– Jednostavno fizički nemamo uslove kada bi raspisali konkurs da ih primimo, nemamo mjesta gdje da ih zaposlimo – istakao je Tegeltja.
Kada je riječ o obrazovnoj strukturi zaposlenih u UIO, Tegeltija je rekao da je ona na samom početku formiranja Uprave bila mnogo bolja, jer je došao veliki broj vrhunskih stručnjaka iz drugih carinskih i poreskih uprava, ali da prolazi ili je već prošao njihov radni vijek.
– Neki od profila koji nam je potreban zbog visine plate koje su niske za ono što im nudite ne žele da rade kod nas, kao i u većini drugih javnih institucija. Pogotovo nam odlaze ljudi koji se bave informatikom, specijalističkim znanjima o krijumčarenju, računovodstvu – naveo je Tegeltija.
On je ukazao i na to da od ukupno zaposlenih radnika, njih 19 odsto ima 60 i više godina, a da 49 odsto ima 50 i više.
Tegeltija je rekao da to stvara problem kao, na primjer, što je to bilo kada se nedavno povrijedio carinik, koji je morao odmah biti zamijenjen.
– Nažalost, često oni koji donose odluke, ne razumiju procese da se radi 24 časa dnevno i sedam dana u sedmici – naglasio je Tegeltija.