Tegeltija: Savjet ministara proglasio stanje prirodne ili druge nesreće u BiH

32
Foto: Klix.ba

Savjet ministara donio je danas odluku o proglašenju stanja prirodne ili druge nesreće na teritoriji BiH, potvrdio je predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija.

On je istakao da se BiH nalazi na samom početku borbe protiv virusa korona i da još nije u ozbiljnim problemima, te pozvao sve građane da se ponašaju u skladu sa preporukama.

– Najveći izazov biće izgradnja šatorskih karantina koje ćemo raditi sa Oružanim snagama BiH, kao i izmjena zakona o javnim nabavkama, u dijelu nabavke medicinske opreme, što je tražila Vlada Federacije BiH. O tome ćemo se tek izjašnjavati – rekao je Tegeltija na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, uslovi boravka u pomenutim karantinima biće u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, a o tome će brinuti predstavnici ministarstava zdravlja, civilne zaštite…

On je podsjetio na ključne zaključke koje je juče donijelo Predsjedništvo BiH, dodajući da je dio tih mjera već realizovan, dio je završen danas, a ostali zaključci biće realizovani u najkraćem mogućem roku.

Tegeltija je ocijenio da je zdravstveni sektor u BiH djelovao adekvatno i pravovremeno, zbog čega se BiH još ne nalazi u ozbiljnim problemima kada je riječ o situaciji u vezi sa virusom korona.

– Najveći broj građana ponašao se u skladu sa preporukama nadležnih organa, ali neki od njih biće sankcionisani jer nisu djelovali u skladu sa proklamovanim mjerama zaštite i potrebom samoizolacije, što se posebno odnosi na neke manje sredine u BiH – istakao je predsjedavajući Savjeta ministara.

Prema njegovim riječima, na današnjoj vanrednoj sjednici usvojen je i prijedlog odluke o dopuni odluke o propisivanju dodatnih uslova za ulazak stranaca u BiH.

– Mi smo ovu odluku donijeli u nedjelju i definisali zemlje iz kojih strani državljani ne mogu ući u BiH. Danas smo napravili izuzetak, da se ove mjere zabrane ne odnose na vozače teretnih kamiona, pilote i osoblje aviona, da bi se mogao nesmetano odvijati saobraćaj. Za njih imamo posebne uslove ulaska u BiH, što uključuje i zdravstvene provjere – naveo je Tegeltija.

On je dodao da se određeni izuzeci odnose i na predstavnika diplomatsko-konzularnih predstavništava akreditovanih u BiH.

Foto: Klix.ba

On je dodao da je usvojen i prijedlog odluke o izmjenama i dopunama odluke o formiranju Koordinacionog tijela BiH za zaštitu i spašavanje.

– Ovo tijelo je zaduženo za saradnju i koordinaciju od lokalnih zajednica do institucija BiH u borbi protiv virusa korona. Ovo tijelo imaće svoj koordinacioni centar u koji će se slivati sve informacije i na taj način biće bolja informisanost građana i u BiH i u inostranstvu – pojasnio je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, na čelu ovog tijela, koje je formirano još 2017. godine, nalaziće se ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Fahrudin Radončić, zato što još nije imenovan zamjenik ministra bezbjednosti, a bilo je i nekih personalnih izmjena.

Koordinaciono tijelo čine članovi Savjeta ministara (devet), entitetskih vlada (po pet) i Brčko distrikta (dva).

Na sjednici je donesena odluka i o načinu rada institucija u BiH i bezbjednosti zaposlenih u institucijama.

Odgovarajući na pitanja novinara, Tegeltija je rekao da je BiH mala, ali otvorena zemlja i da neće zatvarati svoju granicu.

On je dodao da će poseban tretman imati građani BiH koji žive u pograničnim područjima sa Srbijom, Hrvatskom i Crnom Gorom, ali da će i oni biti pod režimom neophodne kontrole.

Lokacije za šatorske karantine koji će biti postavljeni na granici BiH i blizu aerodroma odrediće ministarstva zdravlja, koja ih trenutno pripremaju.

– Tačan broj tih lokacija se još ne zna jer je smanjen broj lica koja dolaze u BiH. Na sjeveru BiH biće tri karantina, jedan kod Izačića, te kod Orašja – precizirao je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, šatorska naselja biće operativna u skladu sa spremnošću Oružanih snaga BiH i ministarstva zdravlja da realizuju taj veoma komplikovani proces, koji podrazumijeva brigu, ishranu i zdravstveni tretman i zdravih i oboljelih lica.

On je pojasnio da taj segment nije u nadležnosti Savjeta ministara i podvukao da će svi nadležni inspektori prema svim građanima koji prelaze granicu BiH imati jednak pristup.