Višković: Oni koje žele BiH moraju uvažavati Republiku Srpsku

1
Foto: SRNA

Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da oni koji žele BiH moraju uvažiti Republiku Srpsku i poručio da je Dejtonski sporazum garant opstanka Srpske, ali isto tako i opstanka BiH.

– Dobar primjer za BiH može da bude Brčko distrikt. Ako ovdje ljudi mogu da se dogovaraju, zajedno žive i donose odluke, onda ne vidim nijedan razlog da to ne može da se radi na nivou BiH – ocijenio je Višković na proslavi Dana Republike Srpske u Brčkom.

Najveći problem današnje BiH, kaže on, jeste podgrijavanje tenzija koje dolazi iz pojedinih ambasada i centara moći.

– To nije budućnost BiH, to je samo pravljenje zavada kako bi BiH ostala u stanju u kakvom je sada, predmet potkusurivanja za rješavanje nekih globalnih problema – rekao je Višković i pozvao kolege iz drugog entiteta da se vrate realnom životu i potrebama građana u BiH.

Višković je izjavio je da se iz Republike Srpske u ovim prazničnim danima šalju samo poruke mira i tolerancije koje ne izazivaju tenzije kod bilo koga.

– Republika Srpska je nastala u miru, odbranjena u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, unijela je sve atribute državnosti u Dejtonski mirovni sporazum i zato BiH nema bez Republike Srpske – naglasio je Višković.

Višković je istakao da je Republika Srpska je rođena da vječno živi i živjeće dok posljednji Srbin bude bio na ovom prostorima.

On je istakao da i današnja proslava 33. rođendan Republike Srpske u Brčkom V nije provokacija ili bilo kakvo izazivanje tenzija kod drugih naroda.

– Ovdje smo da sa našim narodom proslavljamo Dan Republike u Brčkom koje pripada i Republici Srpskoj, koliko i drugom entitetu – rekao je Višković novinarima.

On je ocijenio da, naprotiv, sa druge strane dolaze neprimjerene salve mržnje prema srpskom narodu.

– To je možda i dobro, da mi konačno shvatimo da neki misle da nama ovdje nije mjesto, a treba da znaju da smo mi na prostorima današnje BiH još samo prije Drugog svjetskog rata bili većinski narod – naveo je Višković.

Prema njegovim riječima, srpski narod je kroz istoriju pretrpio zločine i brojne masakre.

– Sada nam se poručuje da ovo nije naša očevina, da nije naša zemlja, da mi ovdje treba da budemo manjinski narod i da pitamo za mišljenje nekoga ko sebe smatra da je danas većinski – rekao je Višković.

On je dodao da je priča „jedan građanin, jedan glas“ čista prevara i da je zbog toga došlo, nažalost, do ratnog sukoba na prostorima BiH.

– Problem se pojavio u BiH 14. i 15. oktobra 1991. godine kada su poslanici bošnjačkog i hrvatskog naroda, čak na pauzi zasjedanja Skušpštine i bez prisustva i predsjednika Skupštine, donijeli neku svoju deklaraciju o suverenitetu BiH – podsjetio je Višković.

On je rekao da je u toj deklaraciji rečeno da Srbi mogu da dobiju kulturni identitet, ali se politički ne podrazumijeva.

– Čaša koja je prevršila mjeru je odluka iz oktobra da se od EU traži priznanje te i takve BiH, bez saglasnosti srpskog naroda, na šta je srpski narod odgovorio formiranjem Skupštine srpskog naroda 24. oktobra 1991. godine i na petoj sjednici 9. januara 1992. godine formirana je Republika srpskog naroda u BiH koja je u avgustu preimenovana u današnji naziv Republika Srpska – podsjetio je premijer.