Vlada: Analizirati sistem odbrane od poplava

1
Foto: Vlada Republike Srpske/Twitter

Vlada Republike Srpske usvojila je informaciju o padavinskim i poplavnim događajima od 26. do 30. marta i zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i „Vode Srpske“ da što prije analiziraju efekte dosadašnjih aktivnosti na unapređenju sistema odbrane od poplava, te predlože aktivnosti koje će spriječiti takve negativne događaje.

U informaciji se navodi da je neophodno da se u što kraćem roku, nakon što to stanje na terenu dopusti, izvrši analiza nedavnog poplavnog događaja, efekata postojećih sistema odbrane od poplava, kao i potreba za izgradnjom novih objekata odbrane od poplava i njihove nadogradnje.

Najveći problemi u toku prethodnih poplavnih događaja zadesili su Prijedor, Kostajnicu, Laktaše, Gradišku, Kozarsku Dubicu, Stanare, Derventu, Srbac i Modriču, navedeno je u informaciji.

– Izraženi problemi na vodotocima prvog reda su bili u lokalnim zajednicama na slivu rijeka Sane i Une (Prijedor, Kostajnica, Novi Grad i Kozarska Dubica). Većina ostalih lokalnih zajednica pogođenih poplavama su se suočile sa problemima koje su izazvali manji vodotoci bujičnog karaktera – saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Na dijelovima vodotoka u Srpskoj gdje je u prethodnom periodu izgrađena ili nadograđena odbrana od poplava, problemi su bili dosta manje izraženi u odnosu na period prije 2014. godine, osim na području grada Prijedora, odnosno naselja Tukovi, gdje je rijeka Sana prelila odbrambeni parapetni zid, izgrađen u periodu 2014-2015.

– Na slivu rijeke Vrbas su sa velikim uspjehom uz koordinaciju nadležnih institucija „Voda Srpske“, Civilne zaštite, HE „Bočac“ i gradova Banjaluka i Laktaši izbjegnuti veći problemi koje je mogla da prouzrokuje navedena rijeka na teritoriji Banjaluke i Laktaša. Rijeka Sava kao najveći vodotok u Srpskoj se zadržala u granicama između redovne i vanredne odbrane od poplava, te nije zabilježena veća šteta uzrokovana vodostajem rijeke Save u branjenim područijima – navedeno je u saopštenju.

U ove aktivnosti trebalo bi da budu uključeni Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, „Vode Srpske“ Bijeljina i Republički hidrometeorološki zavod u saradnji sa organima lokalnih zajednica pogođenih vremenskim neprilikama u prethodnom poplavnom događaju, navedeno je saopštenju.

Izraditi strategiju razvoja javnih puteva na period od 10 godina

Vlada Republike Srpske donijela je danas odluku o izradi strategije razvoja javnih puteva u Srpskoj na period od 10 godina čiji je cilj efikasno upravljanje putnom mrežom, koja je usklađena realnim potrebama, sa stručnim i tehnički opremljenim kadrom.

Cilj je i bezbjednost putne mreže za učesnike u saobraćaju, otpornost na klimatske promjene i smanjenje štetnog uticaja na životnu okolinu, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Na osnovu strategije definišu se dalji pravci razvoja putne infrastrukture, integracija u Transevropsku putnu mrežu, kriterijumi za određivanja prioriteta intervencija na putnoj mreži, plan aktivnosti i finansijski plan za realizaciju strategije.

Strategijom razvoja javnih puteva u Srpskoj, koja je prethodno usvojena u periodu od 2016. do 2025. godine, napravljeni su značajni koraci na unapređenju putne infrastrukture.

U Republici Srpskoj danas je u upotrebi 112 kilometara auto-puta, a u toku je izgradnja još 66 kilometara.

U pripremi je i tehnička dokumentacija i pronalaženje izvora finansiranja za izgradnju još oko 80 kilometara auto-puta.

Urađena je nova kategorizacija puteva u Srpskoj, na osnovu koje je 1.929 kilometara puteva kategorizovano u magistralne prvog i drugog reda, a 2.345 kilometara u regionalne prvog i drugog reda.

Određeni magistralni i regionalni putevi su rehabilitovani, a u pripremi je tehnička dokumentacija i pronalaženje izvora finansiranja za izgradnju 20 kilometara međudržavnog magistralnog puta i rehabilitaciju putnih dionica.