Vlada formirala Krizni centar za suzbijanje slinavke, šapa i kuge malih preživara

2
Foto: Vlada Republike Srpske/Twitter

Vlada Republike Srpske donijela je odluku o formiranju Republičkog kriznog centra za kontrolu i suzbijanje slinavke, šapa i kuge malih preživara u Srpskoj, kao tijelo za sprovođenje svih zakonskih mjera u slučaju pojave ovih bolesti.

Odluka će stupiti na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske“, usljed hitnosti sprovođenja mjera koje se odnose na zaštitu zdravlja životinja od naročito opasnih zaraznih bolesti kakve su slinavka, šap i kuga malih preživara.

Za rukovodioca Kriznog centra određuje se pomoćnik ministra za veterinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Vlada je donijela plan upravljanja kriznom situacijom za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa u Republici Srpskoj kojim se propisuju mjere koje se sprovode u slučaju pojave ove bolesti.

Glavni cilj donošenja plana je smanjivanje rizika i opasnosti od pojave slinavke i šapa kod domaćih i divljih životinja, sprečavanje unosa virusa, postizanja i očuvanja statusa slobodnog od slinavke i šapa i stvaranje uslova za nesmetan promet životinja i proizvoda.

– Ovaj plan omogućava efikasno sprovođenje propisanih mjera, brzu i koordinisanu mobilizaciju svih predviđenih resursa, čime se sprečava širenje bolesti i smanjuju negativne posljedice koje utiču na razvoj stočarstva i proizvodnju bezbjedne hrane – navedeno je u saopštenju.

Suzbijanje i iskorjenjivanje slinavke i šapa u slučaju pojave bolesti koja ima razmjere epizootije sprovodiće republički organi, organizacije i veterinarska služba preko Republičkog kriznog centra, odnosno lokalnog kriznog centra, koji se formira na lokalnom nivou na način utvrđen ovim planom.

Povećati broj preporuka interne revizije

Vlada Republike Srpske usvojila je danas konsolidovani izvještaj o uspostavljanju i razvoju interne finansijske kontrole u javnom sektoru za prošlu godinu, sa zaključkom da se u još 32 subjekta javnog sektora zaposle najmanje dva revizora, te da broj sprovedenih preporuka interne revizije bude povećan u narednom periodu.

U Srpskoj postoji više od 1.000 subjekata javnog sektora obaveznih da uspostave sistem finansijskog upravljanja i kontrole, a do sada je u 678 subjekata imenovano lice odgovorno za finansijsko upravljanje i kontrolu, dok je upitnike o samoprocjeni za prošlu godinu dostavilo 437 subjekta, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Imenovanje odgovornog lica ili formiranje radne grupe koji su u subjektima javnog sektora zaduženi za finansijsko upravljanje i kontrolu predstavlja minimum uslova za uređenje oblasti finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru.

Centralna jedinica za harmonizaciju koja djeluje u okviru Ministarstva finansija organizovala je niz obuka iz finansijskog upravljanja i kontrole za lica imenovana za finansijsko upravljanje i kontrolu.

Ukupno 82 subjekta uspostavila su internu reviziju, a ukupan broj zaposlenih internih revizora je 170, dodaje se u saopštenju.

Uspostavljanje interne revizije sa najmanje dva zaposlena interna revizora, od kojih je jedan rukovodilac interne revizije, omogućava izvršavanje minimalnih zahtjeva u pogledu upravljačkih, organizacionih i operativnih poslova interne revizije u skladu sa zakonom i međunarodno prihvaćenim principima i standardima interne revizije.

Centralna jedinica za harmonizaciju Ministarstva finansija je u skladu sa Planom redovnog nadzora nad radom jedinica za internu reviziju za prošlu godinu i po izdatom nalogu ministra finansija izvršila redovan nadzor nad primjenom propisa iz oblasti interne revizije kod pet subjekata javnog sektora – u Agenciji za agrarna plaćanja Republike Srpske, dobojskoj „Gradskoj toplani“, opštini Kozarska Dubica, „Šumama Republike Srpske“ i Bolnici „Sveti vračevi“ u Bijeljini.